• facebook
 • rss
 • Znajdź swoją gruszę

  Krzysztof Król

  dodane 13.09.2015 19:39

  Bł. Karolina Kózkówna przyjechała do Sulechowa. I już tu zostanie!

  Dziś rozpoczął się V Tydzień Wychowania pod hasłem: „Wychowywać do pełni człowieczeństwa”. W parafii pw. św. Stanisława Kostki rozpoczęto go od wprowadzenia do parafii relikwii bł. Karoliny Kózkówny. 

  Uroczystej Mszy św. 13 września przewodniczył bp Adam Dyczkowski. – Bł. Karolina Kózkówna w swoim życiu naśladowała św. Stanisława Kostkę w jego odwadze bycia klarownym w wyznawanej wierze. Przez jej wstawiennictwo, ale także patrona naszej parafii, chcemy wypraszać potrzebne łaski w trudzie wychowania i budowania przyjaźni z drugim człowiekiem oraz z Bogiem – mówi proboszcz ks. Henryk Wojnar.

  Relikwie do parafii przywiózł kustosz sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. – Bł. Karolina skupia w sobie dwie postawy, zarówno ucznia, jak i nauczyciela. Chodziła przecież do szkoły i była wzorową uczennicą, ale też podejmowała wysiłki, aby formować innych pod gruszą, gdzie gromadziła swoich rówieśników i okoliczne dzieci, aby uczyć ich prawd wiary – przypomina kustosz ks. Zbigniew Szostak.

  – Ta błogosławiona uczy nas przede wszystkim życia. Młodzi ludzie są dziś żądni wiedzy, ale jeszcze bardziej potrzebują wzoru do naśladowania postawy życiowej. Dramat, który przeżywamy w Polsce i w Europie, to jest to, że wielu młodych ludzi mówi, że życie jest bezsensowne – kontynuował. 

  – Bł. Karolina uczy nas, aby swoje życie zobaczyć w perspektywie nieśmiertelności. Uczy też, że każdy ma swoje miejsce na ziemi i swoje powołanie do zrealizowania. Dlatego tak ważne jest, żeby młodzi zaczęli szukać swojego miejsca. Kiedy je odnajdą w Kościele, to jeśli przyjdzie taki atak, jak na Karolinę, to będą w stanie obronić swoją wolność i godność. Inaczej to albo poddadzą się, zdezerterują, zwątpią, sprzedadzą. Chodzi o to, aby byli ludźmi wygranymi, jak Karolina – dodał.

  Bł. Karolina Kózkówna to, zdaniem katechetów, dobry wzorzec na współczesne czasy. – Dzisiaj brakuje ludziom odwagi w wyznawaniu swojej wiary. Boimy się reakcji innych, a ta błogosławiona uczy nas odważnego wyznawania wiary – wyjaśnia Krystyna Zamolska, katechetka z Zespołu Szkół w Sulechowie.

  W sulechowskiej parafii są już relikwie św. Stanisława Kostki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół