• facebook
 • rss
 • Sygnał do modlitwy od leśników

  kk

  dodane 18.09.2015 19:38

  Golgota na Kalwarii Rokitniańskiej już poświęcona.

  W tym roku mija 15 lat od rozpoczęcia budowy Kalwarii Rokitniańskiej, która liczy 32 stacje.

  W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 17 września poświęcono niedawno ukończoną XXVI stację Kalwarii Rokitniańskiej – „Umarły z miłości”.

  Została ona ufundowana przez leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

  Poświęcenie XXVI stacji poprzedziła Msza św. w rokitniańskiej bazylice pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi.

  – Wśród różnych znaków i miejsc w tym sanktuarium to jest znak kolejny. Tak Wasz, dar serca, wotum (…) który będzie potem poruszał i otwierał serca w modlitwie pątników, pielgrzymów na następne pokolenia – powiedział do leśników arcybiskup.

  Mszę św. koncelebrował: ks. Wojciech Musiałek – kapelan leśników dyrekcji szczecińskiej, ksiądz Mirosław Donabidowicz - kapelan leśników dyrekcji zielonogórskiej, ksiądz Marek Walczak - dziekan dekanatu Pszczew oraz ksiądz kustosz Józef Tomiak.

  Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przemaszerowali na wzgórze tuż przy wjeździe do Rokitna. Tam niegdyś cystersi rozpoczęli budowę kościoła rokitniańskiego, a dziś jest zlokalizowana jest stacja ufundowana przez leśników.

  – Budowa kościoła w tym miejscu nie została nigdy ukończona, bo panująca wówczas epidemia cholery zdziesiątkowała ludność i nie miał kto budować. Do tego jeszcze po kilku latach okazało się, że glina, która jest na tym wzgórzu uplastyczniła się i fundamenty zaczęły się rozchodzić. Rozebrano więc wybudowane mury mające wysokość siedmiu metrów i z tej cegły wymurowano mur dookoła obecnej bazyliki rokitniańskiej – wyjaśniał historię rokitniański kustosz.

  Na koniec uroczystości kustosz wręczył pamiątkowe medale osobom i firmom zasłużonym w dziele budowy Kalwarii Rokitniańskiej.

  W uroczystości wziął udział m.in. dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych – Witold Koss oraz wicemarszałek województwa lubuskiego – Stanisław Tomczyszyn. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół