• facebook
 • rss
 • Największa winnica w Polsce

  Krzysztof Król

  dodane 10.10.2015 09:37

  Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze k. Zielonej Góry już otwarte. Zasmakujesz w tamtejszym winie?

  9 października otwarto Lubuskie Centrum Winiarstwa. – Od dziś to właśnie tutaj bić będzie serce lubuskiego winiarstwa – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

  Centrum to integralna część Samorządowej Winnicy w Zaborze, na której już rosną krzewy winorośli. To obecnie największy kompleks winnic w Polsce. Ma 32 hektary. Nasadzenia wspólnymi siłami zrobiło kilkunastu lubuskich winiarzy. Pierwsze zbiory mają już za sobą.

  Radości z powstania obiektu nie kryją winiarze. – To bardzo ważny krok, który będzie budował i buduje tożsamość regionu. Województwo lubuskie na arenie międzynarodowej jest postrzegane jako miejsce, gdzie odradzane są tradycje winiarskie. Takie miejsce będzie tylko potwierdzeniem, że wszystkie dotychczasowe kroki i rozwijające się winnice są potrzebne, by integrować środowisko i budować markę na zewnątrz – mówiła podczas uroczystości Kinga Kowalewska-Koziarska, właścicielka winnicy „Kinga”.

  W centralnej części obiektu znajduje się punkt informacji turystycznej, gdzie dowiemy się m.in. o Lubuskim Szlaku Wina i Miodu. Natomiast w sali konferencyjnej będzie można wziąć udział w warsztatach winiarskich, somelierskich lub kulinarnych. W hali pokazowej zapoznamy się z procesem produkcji wina.

  W LCW nie zabrakło części typowo rekreacyjnej z kuchnią, salonem do degustacji win i otwartą wiatą, pod którą można delektować się serwowanymi potrawami i napojami.

  Winiarskie centrum będzie też bazą naukowo-dydaktyczną umożliwiającą kształcenie studentów na kierunku winiarskim oraz ośrodek doradztwa dla winiarzy.

  Docelowo w centrum znajdzie się oddział Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli, które będzie zarządzać całą inwestycją.

  Całkowity koszt to 4 mln zł. Projekt współfinansowany jest w 99 proc. ze środków Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Witek-z-Węgier
   10.10.2015 22:32
   Położony w środku Węgier region Tolna jest jednym z najstarszych regionów winiarskich tego kraju. Winorośl w ten region sprowadzili Rzymianie dwa tysiące lat temu. Ta wymagająca roślina bardzo polubiła glebę i klimat okolic miedzy Dunajem a Balatonem, więc od tamtej pory rzeka Dunaj i wino stanowią nierozłączną parę. Wina z tego regionu to prawdziwa legenda. Powodem świetnej jakości wina jest bogata w składniki odżywcze, lessowo-gliniasta gleba, śródziemnomorski klimat na zboczach wzgórz i dolin oraz światło odbijające się od największych w Europie tafli rzeki i jeziora tzw. wtórne promieniowanie słoneczne – to zalety regionu Tolna o najdłuższym sezonie wegetacyjnym w kraju. Trzon tutejszej gleby stanowi naniesiony w późnym miocenie materiał osadowy dawnego Morza Panońskiego. Pokrywają ją warstwy gliny, marglu, piasku, czasem też piaskowca. Najważniejszym typem gleby wierzchniej w regionie jest jednak less. Pokrywa może mieć grubość od kilku do nawet 30 metrów.

   Najsłynniejsze wino regionu Tolna to Kékfrankos. W okresie dojrzewania winogron poranne mgły nad Dunajem zwiększają elastyczność dość grubej skórki winogron oraz zmagazynowania w niej elementów bukietu. Jedyną rzeczą, jakiej potrzebują, aby dawać dobre owoce są promienie letniego słońca - letniego, ponieważ odmiana dojrzewa już pod koniec września z średnią zawartością cukru w moszczu 17-19 stopni. Bowiem jednym z czynników środowiskowych ważnych dla uprawy winorośli jest światło, jako że dostarcza ono energii niezbędnej dla fotosyntezy. Oprócz intensywności nasłonecznienia długość dnia, wilgotność i temperatura powietrza, warunki glebowe oraz kąt nachylenia winnicy, natężenie i energia światła mają także znaczący wpływ na jakość wina Kékfrankos.

   Tak dla ciekawości - wina z regionu Tolna były już znane w Polsce tysiąc lat temu. Sprowadzeni do Świętego Krzyża i Tyńca przez Bolesława Chrobrego w XI wieku benedyktyni z Szegszárd (Szekszárd - dzisiejsza stolica województwa Tolna) tworzyli Polską tradycję uprawy winorośli. Czerwone wino z Szegszárd i Tolna już w 1310 roku figurowało na listach towarów przewożonych z Węgier do Polski i tak przypadło do gustu ostatnim Piastom, że pełnili oni też najwyższe godności opackie w klasztorach węgierskich: książę-biskup Jan Opolski (Jan Kropidło) w 1401 roku otrzymał w posiadanie od króla węgierskiego Zygmunta Luksemburskiego opactwo benedyktyńskie w Szegszárd. Polski duchowny Jan Kropidło był przez 20 lat opatem-gubernatorem klasztoru benedyktyńskiego w Szekszárd, gdzie głównym zapleczem dla win wytwarzanych przez zakonników były winnice pagórkowatego regionu Tolna.

   Całe województwo Tolna kojarzone było przez dawnych kronikarzy z wielką wioską, gdzie w cieniu tysięcy piwnic winiarskich można było spotkać też domy mieszkalne. Położone na Wysoczyznach Zadunajskich winnice regionu Tolna o powierzchni 3.150 ha jeszcze niedawno tworzyły największy i najstarszy ośrodek winiarski Węgier Szekszárd-Tolna. W 1997 roku otrzymały one własny statut samodzielności i obecnie traktowane są jako odrębny teren uprawy winorośli i produkcji win.

   Wybór win jest tu nadzwyczaj bogaty. Najważniejszą uprawą winogron białych jest szczep Olasz rizling (Włoski Riesling), a następnie Chardonnay oraz Rajnai rizling (Reński Riesling). Z odmian czerwonych najważniejsze znaczenie ma Kékfrankos (Błękitny Frankończyk), następnie Merlot, Zweigelt i Kadarka (Bednarzówna).

   Zależnie od sposobu winifikacji jednoszczepowe wino Kékfrankos trafia do konsumentów pod różnymi postaciami jako rubinowe, ciemno-różowe Siller, różowe i bezbarwne wina. Warto poznać te nieznane dotąd wina poprzez napisanie listu do: fabropince.hu

   Dla wszystkich zainteresowanych opracowano 95 stronicowy prospekt w języku polskim zawierający dalsze, niepublikowane jeszcze w Polsce informacje o regionie winiarskim Tolna i jego najsłynniejszych winach Kékfrankos, Merlot, Kadarka, Cabernet Sauvignon i Cabernet Franc.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół