• facebook
 • rss
 • Ekstra widok z wysokości 70 metrów

  Krzysztof Król

  dodane 20.10.2015 15:26

  Pierwszy raz po wojnie turyści mogą wejść na wieżę głogowskiej kolegiaty.

  Największą atrakcją rozpoczętych w niedzielę XI Głogowskich Dni Turystyki jest możliwość wejścia na wieżę kolegiaty.

  - Ale fajnie! Super! Ale ekstra widok! - to najczęstsze reakcje dzieci, które jako pierwsze weszły dziś na wieżę i z wysokości ponad 70 metrów podziwiały panoramę Głogowa.

  Oprowadzał ich sam Rafael Rokaszewicz, prezydent miasta. - Podczas tegorocznych Głogowskich Dni Turystyki szczególną atrakcją jest możliwość wejścia na wieżę kolegiacką. Przypomnę, że przystosowanie jej do ruchu turystycznego to efekt budżetu obywatelskiego. W tym roku wykonaliśmy tu prace ok. 200 tys. zł - wyjaśnia prezydent Rokaszewicz.

  Za te pieniądze zbudowano m.in. schody, barierki, założono oświetlenie stałe i awaryjne. Dzięki temu teraz można bezpiecznie wejść na wieżę i obejrzeć panoramę miasta. - Wieża i sama kolegiata dołączyły tym samym do innych propozycji turystycznych naszego miasta - przyznał prezydent Głogowa.

  Radości z otwarcia wieży nie kryje oczywiście miejscowy proboszcz. - Przy okazji zwiedzania wieży wielu turystów z pewnością zechce zobaczyć także kolegiatę. Wizyta w tym kościele to okazja nie tylko do przeżyć estetycznych, ale też duchowych - uważa proboszcz ks. Rafał Zendran.

  Głogowska kolegiata to jedna z najstarszych świątyń Śląska. Jej początków należy szukać za czasów pierwszych Piastów.

  Pod koniec II wojny światowej świątynia została niemal całkowicie zniszczona. Jej odbudowę rozpoczął dopiero w 1988 roku ks. prał. Ryszard Dobrołowicz, ówczesny proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Głogowie.

  Każdy, kto chciałby zwiedzić kolegiatę i wieżę, musi skontaktować się z parafią pw. Wniebowzięcia NMP lub Centrum Informacji Turystycznej.

  Dni turystyki rozpoczęły się w niedzielę od Mszy św. w kolegiacie, a zakończą w środę grą terenową dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół