Nowy numer 13/2024 Archiwum

Setka zabytkowych pomników przejdź do galerii

Lapidarium w Bytomiu Odrzańskim, obok nekropolii w Kożuchowie i we Wschowie, jest jednym z trzech największych zabytkowych cmentarzy w diecezji.

Bytomskie lapidarium znajduje się na terenie cmentarza komunalnego. w południowo – zachodniej części miasta. Na zabytkowym cmentarzu zachowało się około 100 płyt z przedziału od XVI do XIX wieku.

Wśród dawnych pomników przeważają płyty nagrobne inskrypcyjne. Zachowały się zaledwie dwie płyty figuralne pełnopostaciowe (małżeństwo von Kupferwolf – II połowa XVII wieku) i trzy płyty dziecięce.

46 płyt poświęcono mężczyznom, 26 kobietom i aż 19 płyt jest podwójnych (co stanowi około 20 proc. wszystkich płyt i jest elementem wyróżniającym to lapidarium). Osoby, których nagrobki się zachowały, należały do bogatszej warstwy mieszczaństwa i reprezentowały wiele zawodów i urzędów. Językiem dominującym na inskrypcjach jest język niemiecki.

Cmentarz został założony prawdopodobnie w połowie XVIII w., choć teren ten stał się własnością gminy ewangelickiej już pod koniec XVII w. W 1735 roku wzniesiono bramę główną, natomiast mur otaczający cmentarz powstawał etapami.

Po zamknięciu cmentarza katolickiego przy kościele pw. św. Hieronima, po 1830 roku, cmentarz protestancki połączono z katolickim. Obie części nekropolii rozdzielała aleja. Po II wojnie światowej zachowano najstarsze nagrobki i rozpoczęto pochówki w zachodniej części cmentarza. Większość historycznych płyt nagrobnych znajdujących się na terenie cmentarza wpisano do rejestru zabytków w 1972 roku.

W porównaniu do zabytkowych nekropolii we Wschowie i Kożuchowie, lapidarium w Bytomiu Odrzańskim jest najmniejsze i najmłodsze.

Wszystkie trzy miejscowości przechodziły różne koleje losu. Kożuchów i Bytom Odrzański mieściły się na terenie tego samego księstwa głogowskiego/śląskiego, natomiast Wschowa do rozbiorów przynależała do Rzeczypospolitej.

Na terenie dwóch pierwszych miejscowości nie znajdziemy inskrypcji w języku polskim, podczas gdy można je obejrzeć we Wschowie. Nie widać natomiast wielkiej różnicy, gdy porównać samą sztukę nagrobną i zasady budowania inskrypcji i płyt.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy