• facebook
 • rss
 • Egzamin zdany z wyróżnieniem

  Krzysztof Król

  dodane 06.11.2015 20:04

  Uczniowie podstawówki mogliby zawstydzić niejednego swoją wiedzą na temat Polski.

  "Ile lat temu zbudowano osadę w Biskupinie?", "Jakie flagi wywieszamy 3 maja?", "Gdzie znajduje się najniżej położony punkt w Polsce?", "Jakie są sanktuaria w naszej diecezji?" - z tymi i wieloma innymi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy VI edycji konkursu patriotycznego "Ojczyzno ma".

  Finał diecezjalny odbył się 6 listopada w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Tym razem był skierowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Zakwalifikowały się do niego 43 osoby z diecezji, wyłonione spośród kilkuset uczestników podczas etapu parafialno-szkolnego.

  Najpierw był test pisemny. 10 najlepszych osób przeszło do ścisłego finału. - Pytania są dostosowane do możliwości uczestników. Zakres obejmuje historię, geografię, język polski, wiedzę o samorządzie terytorialnym, ale są też pytania o diecezję i elementy patriotyczne - wyjaśnia Janusz Baran, wiceprezes diecezjalnej AK.

  - To nie jest łatwy konkurs. Zgłaszają się do niego osoby ambitne, które chcą coś w życiu osiągnąć - dodaje Marek Kuczyński, pomysłodawca konkursu.

  Najlepsza okazała się Maria Stefanowska ze Świebodzina. - Bardzo podoba mi się ten konkurs, bo lubię historię i religię, a przede wszystkim kocham moją ojczyznę - wyjaśnia zwyciężczyni.

  Konkurs organizuje diecezjalna Akcja Katolicka. - To od nas, dorosłych, zależy, abyśmy patriotyzm i to, co wartościowe, umieli przekazać kolejnym pokoleniom - podkreśla Urszula Furtak, prezes diecezjalnej AK.

  Nagrody wręczył bp pomocniczy Tadeusz Lityński.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół