• facebook
 • rss
 • Przed pierwszym synodem

  Krzysztof Król

  dodane 08.11.2015 09:53

  Wielkimi krokami zbliża się inauguracja I Synodu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, która odbędzie się w piątek 13 listopada w Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.

  W przyszłym tygodniu rozpocznie się pierwszy synod diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Tuż przed jego otwarciem bp Stefan Regmunt skierował do diecezjan list pasterski, który jest dzisiaj odczytywany we wszystkich kościołach diecezji.Diecezjalny synod będzie odbywał się pod hasłem: „Przez wiarę i chrzest do świadectwa”.

  „Nawiązuje ono do realizowanego przez Kościół w Polsce programu duszpasterskiego, który ma nas przygotować do zbliżającej się 1050. rocznicy chrztu Polski. Celem tego programu jest ponowne odkrycie i docenienie chrześcijańskich korzeni, z których wyrastamy. To z kolei ma nas pobudzić do patrzenia na teraźniejszość w perspektywie wiary, aby budować naszą przyszłość na jej fundamencie” - pisze w liście biskup.

  „Sądzę, że hasło to dobrze wyraża również cel naszego diecezjalnego synodu. Zaprasza nas ono najpierw do pogłębienia naszej chrześcijańskiej tożsamości, to znaczy do odkrycia i ożywienia wiary zakorzenionej w Kościele i czerpiącej żywotne soki z jego sakramentów. Pobudza ono również do odnowienia misyjnego zapału, do nowej gorliwości w dzieleniu się wiarą z innymi" - kontynuuje.

  Biskup diecezjalny zachęcą wiernych do wytrwałej modlitwy w intencji synodu.

  "O tę modlitwę proszę każdego z Was, drodzy Diecezjanie. Proszę o nią działające przy parafiach grupy i wspólnoty modlitewne. Wspierajcie synod także innymi duchowymi ofiarami. Niech nasze wytrwałe błaganie wyjedna nam obfity dar Ducha Świętego i pomoc Bożej łaski na synodalną drogę. Owocność prac synodalnych będzie zależała od naszego zaangażowania. Kościół Zielonogórsko-Gorzowski to my wszyscy. Stosownie do własnego stanu życia, powołania i pełnionej funkcji - jesteśmy za ten Kościół odpowiedzialni. Niech ta odpowiedzialność wyrazi się w chętnym zaangażowaniu w dzieło synodu diecezjalnego. Do tego zaangażowania wzywam wszystkich Diecezjan" - zakończył bp Regmunt.

  Cała treść listu znajduje się na stronie kurii diecezjalnej: www.kuria.zg.pl

  Synod diecezjalny zostanie zainaugurowany 13 listopada w sanktuarium Pierwszych Polskich Męczenników w Międzyrzeczu.

  Ramowy program:

  17.00 - występ kwartetu smyczkowego Filharmonii Zielonogórskiej; 17.15 - wykład „Powołani do synodalnej winnicy” ks. prof. Bogusława Drożdża z Legnicy (Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu); 18.00 - Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego z homilią bp. Edwarda Dajczaka z Koszalina.

  Podczas Eucharystii, tuż przed końcowym błogosławieństwem, bp Stefan Regmunt podpisze dekret zwołania synodu oraz wręczy nominacje członkom sekretariatu i komisji przygotowawczej synodu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół