• facebook
 • rss
 • Dekret zwołujący synod podpisany

  Krzysztof Król

  dodane 13.11.2015 23:56

  "Co mówi Duch Święty do Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego?" - ważne pytanie na początek.

  „Przez wiarę i chrzest do świadectwa” – to hasło I Synodu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Uroczysta inauguracja odbyła się 13 listopada w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.

  Mszę św. poprzedził występ kwartetu smyczkowego i wykład „Powołani do synodalnej winnicy” ks. prof. Bogusława Drożdża z Legnicy. – Synod diecezjalny, kierując się celami pastoralnymi, winien odnowić duszpasterstwo hierarchiczne i apostolstwo katolików świeckich w diecezji poprzez ożywienie wspólnot parafialnych – mówił ks. Bogusław z Legnicy.

  Na początku Mszy św. bp Stefan Regmunt przypomniał, że na terenach, które swoim zasięgiem obejmują dzisiejszą metropolię szczecińsko-kamieńską, do roku 1945 odbyło się 9 synodów, a po II wojnie światowej w naszej diecezji synodu jeszcze nigdy nie zwoływano.

  – Duchowni i świeccy włączeni w grupy synodalne wspólnie poznają nauczanie Kościoła po to, by aplikować zawarte tam wskazania do konkretnej sytuacji danego Kościoła lokalnego – mówił bp Regmunt.

  – Synod potrzebny jest zarówno duchowieństwu, jak i wiernym świeckim, ludziom młodym i tym już wiekowo doświadczonym, wspólnotom zakonnym i diecezjalnym. Refleksja synodalna podejmowana z udziałem teologów, duszpasterzy oraz pełnych wiary i doświadczenia wiernych świeckich może być darem dla mieszkańców tej części Polski i urzeczywistniającego się tutaj Kościoła. Z tą nadzieją podejmujemy dzisiaj synodalną drogę – dodał.

  Homilię wygłosił biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. – Fundamentalne jest to, by przekazującym kierunek drogi był Duch Święty. „Co mówi Duch Święty do Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego?" – ważne pytanie. Rozeznać natchnienie Ducha. Znaleźć jakiś sposób uważniejszego słuchania – mówił w homilii.

  Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga. – Nie bójcie się tej drogi. Trzeba na tej drodze bardzo wiele modlitwy. Trzeba wiele pracy, spotkań, dialogu i debat. Trzeba wiele wysiłku i cierpliwości, aby to dzieło owocnie przeprowadzić – mówił na zakończenie Eucharystii. – Pomyśl już dzisiaj, siostro i bracie, drogi księże, co ty dodasz do dzieła tego synodu.

  Na koniec Mszy św. bp Regmunt podpisał dekret zwołania synodu oraz wręczył nominacje członkom sekretariatu i komisji przygotowawczej synodu. Sekretarzem został ks. Andrzej Sapieha.

  W uroczystej inauguracji wzięli udział księża i wierni z każdego zakątka diecezji. – Jestem tu z bardzo prostego powodu – żeby wspierać synod swoją modlitwą – wyjaśnia Ewa Pracuk z Gorzowa Wlkp.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół