• facebook
 • rss
 • O obrazach i Ewangelii

  Katarzyna Buganik

  dodane 14.12.2015 22:17

  "Urodziłeś się, więc będziesz uciekał" - to tytuł trzydniowych medytacji adwentowych, które w zielonogórskiej Galerii "Pro Arte" prowadzi ks. dr hab. Andrzej Draguła.

  Motto rozważań, to słowa zaczerpnięte z fragmentu „Homilii na Ewangelię Dzieciństwa” Ryszarda Przybylskiego, w którym autor mówi o Chrystusie jako o wiecznie uciekającym, od narodzenia aż do śmierci.

  - Myślę, że to dobry paradygmat do myślenia o współczesności, w kontekście najnowszych wydarzeń i problemu imigrantów, bo Jezus jest uciekinierem, modelem uciekiniera na wszystkie wieki - tłumaczy ks. Andrzej Draguła.

  Adwentowe rozważania oparte są na obrazach niemieckiego malarza Fritza von Uhde, realisty-impresjonisty, który tworzył na przełomie XIX i XX wieku.

  - Von Uhde ma w swoim dorobku wiele obrazów religijnych, dotyczących zwłaszcza dzieciństwa Pana Jezusa jak i Jego ostatnich chwil, jak np. Ostatnia Wieczerza. Dla mnie te medytacje, to próba wskrzeszenia w kościele przepowiadana przez obraz, o którym trochę zapomnieliśmy. Obrazy w kościele nie są tylko po to, żeby dekorowały, ale żeby coś mówiły. W tradycji wschodniej dużą rolę odgrywa ikona, w tradycji zachodniej trochę zapomnieliśmy, że obraz może przepowiadać na równi ze słowami - tłumaczy ks. Draguła.

  - U Fritza von Uhde ciekawe jest to, że przenosi on wszystkie te wydarzenia do współczesności. To nie jest malarstwo historyczne ani typowo biblijne, to jest malarstwo realistyczne i naturalistyczne, które w dobry, i ważny sposób pokazuje dramatyzm Jezusowego narodzenia, i dzieciństwa. Nie ma tam próby upiększania i koloryzowania tych wydarzeń. To bolesne malarstwo, które pokazuje kenozę czyli wyniszczenie Jezusa. Na tych obrazach ten trud i ból, troska Maryi oraz konkretność, w której rodzi się Jezus jest bardzo dobrze pokazana - dodaje kapłan.

  Medytacje to adwentowa propozycja dla tych, którzy chcą szerzej spojrzeć na swoją wiarę, także za pośrednictwem obrazu.

  - Te spotkania to taka podróż duchowa, która przygotowuje do Świąt Bożego Narodzenia. Zapraszam jeszcze jutro i pojutrze. Pierwsze spotkanie poświęcone było trudnej drodze Świętej Rodziny do Betlejem, a drugie i trzecie będzie traktowało o narodzeniu Jezusa i ucieczce Maryi, Józefa i Jezusa. Zapraszam, by pomedytować o obrazach i Ewangelii - zaprasza ks. Andrzej Draguła.

  Kolejne (II i III Medytacja) odbędą się 15 i 16 grudnia o 19.00 w zielonogórskiej Galerii "Pro Arte" (Stary Rynek 2-3).

                                     

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół