Nowy numer 13/2024 Archiwum

Chcemy być na bieżąco

Jakie zmiany wnosi nowa instrukcja dla doradców życia rodzinnego? Jak radzić sobie z problemami w posłudze? Dla kogo przeznaczone są szkolenia II stopnia? - m.in. na te pytania odpowiadano podczas rejonowego spotkania dla doradców życia rodzinnego, które odbyło się 13 stycznia w Zielonej Górze.

Spotkanie rozpoczęła Eucharystia w kaplicy kurialnej, po której odbyły się warsztaty dla doradców w sali nad Księgarnią św. Antoniego. Spotkanie formacyjne dotyczyło nowej instrukcji poradnictwa rodzinnego i zmian dotyczących m.in. współpracy z księżmi, finansowania doradców i umacniania ich roli w parafiach oraz szkoleń II stopnia dla doradców.

– Doradcy w swojej formacji rocznej mają m.in. rekolekcje i dni skupienia, kiedy gromadzą się wszyscy, z całej diecezji, ale dwa razy do roku mają też spotkania w swoich rejonach. Jest to czas, by umocnić się w tym, co robią i oddać Bogu swoją posługę, ale także, żeby się szkolić. Jest to formacja duchowa, ale i merytoryczna – tłumaczy Dorota Tyliszczak, diecezjalny doradca życia rodzinnego.  – Naszym najważniejszym zadaniem jest uaktualniać swoją wiedzę i dbać o to, by spotkania z narzeczonymi były jak najbardziej owocne oraz by jak najlepiej przygotowywały ich do sakramentu małżeństwa.

Spotkanie we wspólnocie to czas modlitwy, poszerzenia wiedzy i wymiany doświadczeń. – Doradca życia rodzinnego to posługa, w której pomagamy parom przygotowującym się do sakramentu małżeństwa i małżeństwom, które mają trudności w związku. W tej pracy dla mnie ważne są otwartość na drugiego człowieka i rozmowa. Takie spotkanie jak dziś wzmacnia naszą wiarę – mówi Marta Dziadosz, doradca rodzinny z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze.

– Małżeństwo i rodzina to moja pasja. Swoje małżeństwo traktuję jako życiowe wyzwanie i chciałabym pomagać innym ludziom, by ich związki nie były udręką, jak to nieraz jest przedstawiane, ale ciekawym spędzaniem życia we dwoje. Spotkanie formacyjne jest potrzebne, by we wspólnocie doradców modlić się wspólnie za nasze dzieło i misję oraz by poruszać ważne dla nas tematy, być na bieżąco i znajdować rozwiązania na pojawiające się w naszej posłudze problemy – dodaje Iwona Górkiewicz z parafii pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze.

Kolejne spotkania formacyjne odbędą się:

2 lutego – rejon Międzyrzecz (Babimost, dek. świebodzińskie, Pszczew, Międzyrzecz, Sulęcin, Słubice, Rokitno) – Msza św. w kaplicy domu ojców pallotynów, ul. Krasińskiego, spotkanie formacyjne w sali na plebanii;

18 lutego – rejon Głogów (Wschowa, dek. głogowskie, Sława) – Msza św. w kaplicy Cichych Pracowników Krzyża, ul. Luigiego Novarese, spotkanie formacyjne w sali domu rekolekcyjnego;

1 marca – rejon Gorzów Wlkp. (dekanaty: Kostrzyn nad Odrą, Strzelce Kraj., Drezdenko, dek. gorzowskie) – Msza św. i spotkanie odbędą się w Domu Biskupów, ul. 30 Stycznia 11;

10 marca – rejon Żary (dekanaty: Żary, Żagań, Szprotawa, Lubsko, Łęknica) – Msza św. w kaplicy plebanii parafii pw. Wniebowzięcia NMP, ul. 11 Listopada 30, spotkanie formacyjne w sali na plebanii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy