• facebook
 • rss
 • Sługa Boży pomaga w modlitwie

  kk

  dodane 18.01.2016 15:22

  Zbliża się 30. rocznica śmierci bp. Wilhelma Pluty. Pomódl się w intencji jego beatyfikacji.

  Z tej okazji w najbliższy piątek, 22 stycznia, w gorzowskiej katedrze o godz. 11 odbędzie się uroczysta Msza św.

  Liturgii będzie przewodniczył bp Tadeusz Lityński, a homilię wygłosi ks. infułat Roman Harmaciński. - Do udziału w obchodach zaproszono przede wszystkim duchowieństwo i wiernych z Gorzowa Wielkopolskiego oraz delegacje z innych rejonów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Tradycyjnie już na modlitwę w rocznicę śmierci bp. Pluty do Gorzowa Wlkp. przybędą członkowie jego rodziny - mówi ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

  - Ponadto we wszystkich parafiach dzień ten stanie się okazją do przypomnienia osoby i nauczania bp. Wilhelma Pluty oraz do modlitwy o jego beatyfikację. 22 stycznia poszczególne wspólnoty parafialne rozpoczną okolicznościową nowennę za wstawiennictwem sługi Bożego. Pomocą w jej przeprowadzeniu będzie publikacja ks. Dariusza Gronowskiego, „Biskup Wilhelm Pluta pomaga w modlitwie” - dodaje rzecznik.


  Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 roku w Kochłowicach, dzisiaj dzielnicy Rudy Śląskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1934 roku. W 1947 roku obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Jagiellońskim.

  4 lipca 1958 roku został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. W 1972 roku, po utworzeniu przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej, został jej pierwszym biskupem. Zginął w wypadku samochodowym 22 stycznia 1986 r. w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego. 

  9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego, a 13 września dokumenty procesowe złożono w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, inaugurując tym samym rzymską fazę procesu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół