• facebook
 • rss
 • Królowa o wielu obliczach

  kk

  dodane 08.02.2016 21:01

  Chcesz zobaczyć wyjątkowe maryjne obrazy z całej Polski? Przyjedź do Zielonej Góry.

  „Królowa Polski o wielu obliczach” – to tytuł wystawy, którą od 8 lutego oglądać w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece w Zielonej Górze.

  Ekspozycja składa się dokładnie z 47 wizerunków Matki Bożej, które koronował Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński.

  Wśród nich jest m.in. Gaździna Podhala z Ludźmierza koronowana w 1963 roku, Matka Boża Pięknej Miłości z Bydgoszczy koronowana w 1966 roku, Bolesna Królowa Polski z Lichenia koronowana w 1967 roku czy „Pani Rywałdu – Matka Cyganów” z Rywałdu Królewskiego koronowana w 1972 roku.

  „Prymas Tysiąclecia pragnął przyczynić się do wzrostu Jej czci w kultu w naszym narodzie, dlatego tak chętnie i z gorliwością koronował obrazy maryjne na terenie całej Polski. W ciągu kilkudziesięciu lat swej posługi w polskim Kościele dokonał 41 koronacji i 6 rekoronacji wizerunków maryjnych” – napisała Helena Kupiszewska w opisie wystawy.

  Wystawa prezentowana z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Najpierw można był ją oglądać w Żarach, a teraz w Winnym Grodzie.

  – W tym roku obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Dlatego chcieliśmy przypomnieć o tym szczególnym polskim dziedzictwie. Nie trzeba jeździć po całym kraju, ale w jednym miejscu możemy zobaczyć przepiękne wizerunki Maryi – zauważa Piotr Jankowiak, dyrektor okręgu lubuskiego Civitas Christiana.

  Wystawę można oglądać w holu biblioteki do 24 lutego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół