• facebook
 • rss
 • Bilet dla kubańskiego brata

  kk

  dodane 06.04.2016 11:39

  Dzięki Waszej hojności na koncie Caritas jest już prawie 10 tys. zł. Pomoc jednak wciąż potrzebna!

  Wielkimi krokami zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Wielu młodych z całego świata pragnie spotkać się z papieżem Franciszkiem i przyjechać do naszego kraju. Niestety często przeszkodą jest brak pieniędzy, dlatego Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej udostępniła specjalne konto na ten cel.

  Takiej pomocy potrzebuje 12-osobowa grupa Kubańczyków, która chce przylecieć z misjonarzem z naszej diecezji - ks. Witoldem Lesnerem, który przed wylotem na Kubę był kierownikiem oddziału zielonogórsko-gorzowskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”.

  Wiele ludzi odpowiedział już na apel pomocy i na koncie diecezjalnej Caritas jest już prawie 10 tys. zł.

  Pomoc jest wciąż potrzebna. - Kubańczyk w naszym regionie średnio zarabia 12-15 euro na miesiąc. Tak więc na sam tylko paszport, którego wyrobienie kosztuje 100 euro, sprawia, że musieliby na niego pracować cały rok. Oczywiście zakładając, że nie będą jeść i opłacać rachunków - tłumaczy misjonarz.

  Koszt pobytu jednej osoby w Polsce to minimum 6 tys. zł na osobę. Młodzi Kubańczycy jednak nie liczą tylko na pomoc innych, ale sami też robią co mogą, aby uzbierać pieniądze na wyjazd.

  - Osoby pracujące wpłaciły według własnych możliwości pewną kwotę pieniędzy. Chcę, by wyjazdu nie traktowali jako prezentu, ale również partycypowali w kosztach. Robiliśmy również w parafii w Guisie dwie loterie oraz sprzedawaliśmy kalendarze. Jednak nie było tego dużo i większość poszła na bieżące sprawy m.in. na wyjazd całej grupy do Hawany, by wypełnić wnioski wizowe - wyjaśnia ks. Witold Lesner.

  Kubańska młodzież przygotowuje się do ŚDM w Krakowie poprzez dodatkowe spotkania. - Czas dzielimy na modlitwę, w tym na rozważanie Słowa Bożego, katechezę na podstawie materiałów, które ściągamy ze strony internetowej ŚDM oraz wiadomości o Polsce. Każde takie spotkanie kończy się Mszą św. w jednej ze wspólnot - wyjaśnia ks. Witold.

  - Oczywiście na każdym spotkaniu jest też nauka języka polskiego. To żadne studia, ale nauka podstawowych zwrotów i słów. Najważniejszy wśród nich jest: „Czy mogę zadzwonić do księdza Witolda?”. To na wypadek, gdyby wszystko inne zawiodło... - dodaje z uśmiechem.

  Jak pomóc Kubańczykom? Można to zrobić za pośrednictwem Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, która udostępniła specjalne konto na ten cel. W tytule przelewu trzeba wpisać: „ŚDM - Kuba”.

  Numer konta na stronie Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej: TUTAJ

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: BILET, KRAKÓW, KUBA, ŚDM

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół