• facebook
 • rss
 • Pieszo do św. Jakuba

  Katarzyna Buganik

  dodane 09.04.2016 14:06

  Musieli wstać wcześnie rano, a później pieszo pokonać 15 km, ale niestraszne im takie wyzwania, bo pielgrzymi idący z Głogowa do Jakubowa mają zawsze konkretny cel - modlitwę i dziękczynienie Bogu za św. Jana Pawła II.

  Pątnicy, uczestnicy XII Papieskiej Pielgrzymki "Do Źródła św. Jakuba w Jakubowie" z Głogowa do Jakubowa, rankiem 9 kwietnia wyruszyli z głogowskiej kolegiaty.

  Po drodze odwiedzili kościoły św. Klemensa i św. Wawrzyńca oraz świątynię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kurowicach, a o godz. 13.00 uczestniczyli w Eucharystii w sanktuarium w Jakubowie.

  - Kiedy kilkanaście lat temu zastanawialiśmy się nad ożywieniem kultu św. Jakuba, wśród wielu naszych działań podejmowanych w tym celu powstał pomysł papieskiej pielgrzymki z Głogowa do Jakubowa. Jan Paweł II jest nazwany ojcem odnawiającego się kultu św. Jakuba w Europie i w Polsce. W 1982 roku papież podpisał Akt Europejski przy grobie św. Jakuba, w 1989 roku odbyły się Światowe Dni Młodzieży w Santiago de Compostela… To właśnie Jan Paweł II pokazał nam św. Jakuba i jego szlaki, dlatego właśnie jemu tę pielgrzymkę poświęcamy - wyjaśnia ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie.

  - Pielgrzymi zawsze zatrzymują się w pięciu miejscach i odmawiają pięć różańcowych Tajemnic Światła, modląc się m.in. we wszystkich intencjach papieża Franciszka, Kościoła oraz o powołania kapłańskie i zakonne - dodaje kustosz.

  W pielgrzymce co roku bierze udział ponad 200 pątników. W tym roku było podobnie. Do sanktuarium w Jakubowie wyruszyli pielgrzymi nie tylko z Głogowa, ale także m.in. z Gorzowa Wlkp. i Oleśnicy.

  - Każdy z nas ma swoją prywatną intencję. Idę z moimi uczniami, by pokazać im inną formę ewangelizacji i że pielgrzymka to również forma głoszenia słowa Bożego. Ponadto chcemy dać świadectwo naszej wiary innym ludziom - mówi Alina Kowalewicz, katechetka ze Szkoły Podstawowej na 7 w Głogowie.

  - W ubiegłym roku byłem w Santiago de Compostela. Dziś idę w tej pielgrzymce, bo mam taką wewnętrzną potrzebę i jest to dla mnie niezwykłe przeżycie. Taka wyprawa sprzyja wewnętrznej refleksji i ubogaca. Idziemy do św. Jakuba, który przypomina nam, że nasze życie, które jest również pielgrzymką, ma nas doprowadzić do wieczności - dodaje Piotr Hornung z Oleśnicy.

  Modlitewną wędrówkę zakończyła Eucharystia w sanktuarium w Jakubowie, której przewodniczył bp. Tadeusz Lityński. Po Mszy św. odsłonięto obelisk upamiętniający pontyfikat św. Jana Pawła II.

  W przyszłym roku XIII Pielgrzymka z Głogowa do Jakubowa wyjątkowo odbędzie się nie w kwietniu, ale 18 czerwca i będzie połączona z obchodami 10. rocznicy powstania sanktuarium w Jakubowie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół