• facebook
 • rss
 • Wyróżnienie dla moich parafian

  kk

  dodane 12.04.2016 22:54

  Odnowienie renesansowych malowideł w prezbiterium kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu nagrodzone przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

  Wszystko w ramach Wojewódzkich Obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków i 70-lecie Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, które odbyły się 12 kwietnia w Międzyrzeczu.

  Święto zabytków obchodzone jest od 1983 roku w większości krajów świata. Zaś w województwie lubuskim od 2006 roku. – W tym dniu chcemy przypomnieć o tym, co jest naszą powinnością czyli ochronna dziedzictwa i przekazanie go przyszłym pokoleniom. Podczas tego dnia mówimy o zabytkach, ale i o ludziach, którzy wpływają na poprawę ich stanu zachowania – wyjaśnia Barbara Bielinis-Kopeć, lubuski wojewódzki konserwator zabytków.

  W trakcie obchodów odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za opiekę nad zabytkami” otrzymali: ks. kan. Grzegorz Sopniewski – proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu, ks. Sławomir Strzyżykowski – proboszcz parafii pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bytnicy, Jacek Sauter – burmistrz Bytomia Odrzańskiego, Piotr Iwanus – burmistrz Czerwieńska, Izabela Patek –dziennikarz Radia „Zachód”. Natomiast srebrną odznaką uhonorowano: Adama Jaskulskiego – wójt gminy Świdnica, Rafała Mikułę – wicestarosta międzyrzecki oraz Arkadiusza Michońskiego – właściciel dawnego szpitala Św. Trójcy w Broniszowie i pałacu w Bojadłach.

  Podczas uroczystości w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej wręczono także nagrody Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków „Lubuskie Konserwacje”. Otrzymali ją: międzyrzecka parafia pw. św. Jana Chrzciciela za przeprowadzenie w latach 2009-2015 kompleksowych prac konserwatorsko-restauratorskich renesansowych malowideł w prezbiterium kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu; Gmina Kożuchów za przeprowadzenie w latach 2014-2015 prace remontowych i konserwatorskich przy elewacjach zamku w Kożuchowie; oraz gminę Nowa Sól za przeprowadzenie w latach 2014-2015 kompleksowych prac remontowo-budowlanych oraz konserwatorskich w ramach termomodernizacji Muzeum Miejskiego w Nowej Soli.

  – Ta nagroda to oczywiście wyróżnienie dla moich parafian. Bez nich cóż bym zrobił? – mówi ks. Marek Walczak, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu.

  Spotkanie poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp Tadeusza Lityńskiego w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Pasterz diecezji podziękował wszystkim, którzy przyczyniają się do odnowy zabytkowych obiektów sakralnych. – Piękno naszych świątyń prowadzi do głębi modlitwy, do spotkania z Bogiem – podkreślił biskup.

  W trakcie obchodów uhonorowano także pracowników Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół