• facebook
 • rss
 • Święty się o nie upomniał?

  Agata Ślusarczyk

  dodane 23.05.2016 19:33

  - Potrzebujemy wzoru, który pomoże stawić czoła cierpieniu, długiej bolesnej terapii i zwątpieniu - mówił do chorych abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce podczas uroczystości wprowadzenia relikwii Jana Pawła II do kaplicy Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

  Od dziś pacjenci i personel medyczny szpitala przy ul. Wołoskiej mogą modlić się przed relikwiami św. Jana Pawła.

  Kropla krwi św. Jana Pawła II została zainstalowana w szpitalnej kaplicy, w ołtarzu dedykowanemu świętemu papieżowi.

  Przed relikwiami ustawiono klęcznik. Wiele wskazuje na to, że sam ojciec święty upomniał się z Nieba o obecność w szpitalnej kaplicy…

  - Jednym z naszych pacjentów był abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. W pewnym momencie stan jego zdrowia zaczął się poprawiać. Biskup opowiedział wówczas swój sen: "Śniło mi się, że dotknął mnie Jan Paweł II i powiedział "Idź, pełnij swoją powinność". Tak zrodził się pomysł sprowadzenia do naszego szpitala relikwii świętego papieża - wyjaśnił na rozpoczęcie uroczystości prof. dr hab. n. med. Marek Durlik, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego.

  Wyraził nadzieję, że obecność relikwii św. Jana Pawła II pomoże chorym w odzyskaniu zdrowia. - Wiemy, że liczą się nie tylko wysiłki lekarzy i pielęgniarek, ale liczy się również łaska Boża i nastawienie pacjenta - powiedział.

  Uroczystej Mszy św. w kaplicy Centralnego Szpitala Klinicznego MSW przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

  W homilii wyjaśnił, że relikwie Jana Pawła II przypominają nam, że mamy orędownika u Bożego tronu. - Święty papież zna dobrze nasze ludzkie utrapienia, bo sam ich doświadczył, a teraz, gdy jest tak blisko Boga, może do nas wyciągać pomocną dłoń - mówił.

  Dodał, że dziś bardziej, niż kiedykolwiek w przeszłości potrzebujemy wzorów i przewodników życiowych.

  - Potrzebujemy ich skoro nie ma już książki z gotowymi przepisami na życie, które jasno powiedziałaby chorym, jak mają stawiać czoła cierpieniu, długim i bolesnym terapiom, jak wzbudzić w sobie nadzieję na wyzdrowienie, jak przezwyciężać strapienie i zwątpienie. A lekarzom wskazały drogę wobec moralnych dylematów - mówił kaznodzieja.

  Zdaniem nuncjusza apostolskiego, właśnie dobry przykład życia i poszukiwanie wzoru jest prawdziwym powodem, dla którego tak chętnie wracamy do postaci Jana Pawła II i prosimy Go o wstawiennictwo. Kaznodzieja zastrzegł jednak, że relikwie same z siebie nie rozwiązują ludzkich problemów, ale rzucają na nie światło Boga.

  W uroczystości wprowadzenia relikwii Jana Pawła II do szpitalnej kaplicy uczestniczyli m.in. Sebastian Chwałek, podsekretarza stanu w MSWiA, Aurelia Ostrowska, dyrektor Departamentu Zdrowia w MSWiA, Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny, a także o. Tomasz Ortman SJ, przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej, proboszcz i kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli o. Waldemar Borzyszkowski SJ. A także chorzy i personel medyczny.

  List na tę okazję przygotował kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który w 2014 r. poświęcił szpitalną kaplicę.

  Kaplica znajduje się na pierwszym piętrze Centranego Szpitala Klinicznego MSW. Opiekę duszpasterską nad pacjentami szpitala MSW sprawują trzej jezuici z pobliskiego Kolegium Ojców Jezuitów "Bobolanum": o. Zdzisław Gardocki SJ, o. Witold Sokołowski SJ i o. Sylwester Jasiak SJ, których wspiera nazaretanka s. Stefania Janiak.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół