• facebook
 • rss
 • Tego nie da się wymazać

  kk

  dodane 02.06.2016 10:46

  To skarb, za który odpowiadamy czyli o dziedzictwie Ziemi Lubuskiej w Paradyżu.

  W Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu trwa konferencja zatytułowana: „Chrześcijańskie dziedzictwo Ziemi Lubuskiej”.

  Pretekstem do spotkania jest 1050. rocznica Chrztu Polski. - Chciałbym życzyć, aby ten czas uczestnictwa w tym sympozjum był czasem poszukiwania prawdy. Św. Jan Paweł II  w trakcie swojej wizyty w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim mówił m.in. takie słowa: „Uniwersytecie! Służ Prawdzie! Jeżeli służysz Prawdzie - służysz Wolności - mówił na początku spotkania ks. Paweł Łobaczewski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.

  W konferencji bierze udział bp Tadeusz Lityński i bp senior Paweł Socha. - Cieszę się, że mamy okazję zatrzymać się na dziedzictwem chrześcijańskim tej ziemi - przyznał bp Lityński.

  - Trudno sobie dzisiaj wyobrazić, gdybyśmy chcieli na chwilę oczyma naszej wyobraźni zobaczyć naszą ziemią lubuską bez dziedzictwa chrześcijańskiego, gdybyśmy chcieli to wymazać. To jest niemożliwe, ponieważ i szlaki cysterskie i jakubowe, piękne obiekty, zawartość bibliotek czy też świątyń - to wszystko składa się na skarb, który został nam powierzony i za który odpowiadamy – dodał.

  Konferencja odbyła się również pod patronatem wojewody lubuskiego. - Historia tej ziemi pisana jest właśnie dziejami państwowości i dziejami Kościoła - podkreślił wojewoda Władysław Dajczak.

   „Początki chrystianizacji i organizacji kościelnej na Ziemi Lubuskiej”, „Odbudowa Kościoła katolickiego na Ziemi Lubuskiej w latach 1945-1951”, „Walka z Kościołem Katolickim na Ziemi Lubuskiej w latach 1951-1966”, „Dziedzictwo chrześcijańskie Ziemi Lubuskiej a wyzwania współczesnej Europy” - to tylko kilka referatów dzisiejszej konferencji.

  Współorganizatorami spotkania są Wojewoda Lubuski oraz Archiwum Państwowe i Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze, a także działający w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Zielona Góra.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół