• facebook
 • rss
 • Przyjedź świętować do Międzyrzecza

  kk

  dodane 12.06.2016 10:06

  Pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński zaprasza w wspólnego wyznania wiary.

  Dziś we wszystkich kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostanie odczytane zaproszenie bp. Tadeusza Lityńskiego na diecezjalne i wojewódzkie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

  Na początku komunikatu pasterze diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odwołał się do słów papieża Franciszka z listu na obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

  „Chrzest, który w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi, oznaczał także początek Państwa Polskiego. Z tego powodu wspomnienie tej rocznicy nie tylko chrześcijanom, lecz wszystkim Polakom daje szczególną sposobność do uroczystego świętowania, radowania oraz ufnego patrzenia w przyszłość”.

  „Pozostają nam w pamięci ogólnopolskie uroczystości w Gnieźnie i Poznaniu. Tę radość pragniemy też przeżyć w naszej diecezji i województwie lubuskim, gromadząc się w sobotę 18 czerwca br. w Międzyrzeczu, którego historia sięga źródeł wiary chrześcijańskiej na naszych ziemiach i początków polskiej państwowości” - napisał bp Lityński.

  „Do wspólnego dziękczynienia za łaskę chrztu i wspólnego wyznania wiary serdecznie zapraszamy zatem wszystkich diecezjan i mieszkańców województwa lubuskiego: duszpasterzy, władze świeckie, osoby konsekrowane, ruchy i wspólnoty katolickie, bractwa i stowarzyszenia regionalne, a zwłaszcza rodziny, dla których będzie to dzień diecezjalnej pielgrzymki, oraz wszystkich pragnących wyrazić swą wdzięczność za naszą Ojczyznę i powierzać jej przyszłość Opatrzności Bożej przez wstawiennictwo Matki Bożej Rokitniańskiej i Pierwszych Męczenników Polski” - czytamy dalej.

  Jubileuszowe świętowanie rozpocznie się w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski o godz. 10.15, gdzie odbędzie się modlitwa ekumeniczna po której odbędzie się wykład prof. Krzysztofa Ożoga z Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat Chrztu Polski.

  W dalszej części uroczystości zaplanowano korowód łączący historię ze współczesnością, który przejdzie pod ratusz, gdzie o godz. 12 zostanie odprawiona Eucharystia z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Liturgii przewodniczyć abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

  Po Mszy św. odbędzie się poczęstunek i koncert.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół