• facebook
 • rss
 • Wraca moda na ludowe

  kk

  dodane 04.07.2016 00:49

  Prawie 600 osób z całej Polski w Szprotawie prezentowało muzykę swoich korzeni.

  Festiwal Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” odbył się w tym roku po raz dwudziesty czwarty. Przez trzy dni, od 1 do 3 lipca, na scenie wystąpiło prawie 600 osób z 42 zespołów z całej Polski.

  – W tym roku zmieniamy nieco zasady prezentacji przeglądowych i proponujemy prezentacje w dwóch kategoriach festiwalowych: zespoły śpiewacze z instrumentami akustycznymi, w tym także a'capella i zespoły śpiewacze z instrumentem elektronicznym. Wprowadzamy też Grand Prix Festiwalu w obu kategoriach, a zwycięzców nagradzamy statuetkami „Bukowego Liścia” i nagrodami pieniężnymi w kwocie 3 tys. złotych – wyjaśnia Teresa Zima, dyrektor Szprotawskiego Domy Kultury.

  – Chcemy prezentować muzykę naszych korzeni z miejsca z którego pochodzimy lub pochodzili nasi ojcowie i dziadowie. Bardzo się cieszę, że moda na zespoły ludowe i sięganie do korzeni z powrotem wraca. To tak naprawdę jest to, czym możemy się szczycić i co odróżnia nas od innych – dodaje.

  W niedzielę uczestnicy festiwalu zadbali o oprawę artystyczną podczas Mszy św. w kościołach na terenie całego dekanatu. Później odbył się barwny korowód ulicami Szprotawy i koncert galowy na scenie Szprotawskiego Domu Kultury.

  W festiwalu wystąpił m.in. Zespół Tulowianki z Borowiny. – Jesteśmy sekcją Szprotawskiego Domu Kultury. W repertuarze mamy piosenki ludowe, biesiadne, patriotyczne. Ten festiwal to przede wszystkim dobra zabawa – wyjaśnia Beata Guć.

  Jak co roku na festiwalu nie zabrakło warsztatów i prezentacji rękodzielników. Była też możliwość spróbowania regionalnego jadła.

  Festiwal odbył się pod honorowym patronatem: marszałek województwa lubuskiego – Elżbiety Polak, burmistrza Szprotawy – Józefa Rubacha i biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – bp. Tadeusza Lityńskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół