• facebook
 • rss
 • Pisał, że do nieba nie trzeba się spieszyć...

  Krzysztof Król

  dodane 20.07.2016 09:39

  Zmarł ks. Marek Grewling - duszpasterz i poeta.

  Jak poinformowała parafia pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., zmarł w wieku 52 lat zmarł, tamtejszy wikariusz, ks. Marek Grewling.

  Urodził się 27 października 1963 roku w Gorzowie Wlkp. Najpierw skończył Liceum Ogólnokształcące w Kostrzynie, a potem wybrał kierunek historyczny na Studium Nauczycielskie w Gorzowie.

  Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1990 roku. Był duszpasterzem w Babimoście, Świebodzinie, Radwanicach, Gorzowie Wlkp., Santoku,Strzelcach Krajeńskich, Nowym Miasteczku, Sulęcinie. Od ubiegłego roku był wikariuszem parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp.

  Jak czytamy w Słowniku Twórców Kultury na stronie internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp., pisanie wierszy rozpoczął w połowie lat 80-tych: „Z II Festiwalu Twórczości Maryjnej, który odbył się w maju 1995 r. w Great Meadows New Jersey, przywiózł dyplom z błogosławieństwem Ojca Św. W latach 1991-1996 redagował dział dla dzieci w wydawanych w Gorzowie »Aspektach« oraz przez rok dodatek dla dzieci w ogólnopolskim tygodniku »Niedziela« ”.

  Ks. Marek Grewling od 2003 roku był członkiem Związku Literatów Polskich. Wydał m.in. książkę dla dzieci „Bajeczki z niebieskiej książeczki” oraz tomiki „Przepraszam za ten pseudonim”, „Do nieba nie trzeba się spieszyć” oraz „... i wtedy przyszedł kusiciel".

  O swoich wierszach ks. Marek napisał: „To próba uporządkowania chaosu i odnalezienia swojego miejsca w życiu, które jest sumą zbiegu przypadków. Adresatem zaś jest człowiek, który tak jak ja stawia pytania ważne i próbuje na nie odpowiedzieć. Piszę do niego, aby z pokorą przyjmował lekcję od czasu i rozumnie wykorzystał ją dla własnego pożytku, by zdarzenia nie były dla niego zaskoczeniem”.

  Oto jeden z wierszy ks. Marka Grewlinga:

  Nadzieja na Boga który

  jednak jest

  gryzie delikatnie

  jak stary

  wierny pies

  bez zadrapań i bólu

  dziękować Bogu

  za instynkt.  

  Tak o tym wierszu napisała Krystyna Kamińska w Słowniku Twórców Kultury: „Takiego argumentu na istnienie Boga nie da się podważyć. Ta pewność istnienia Boga daje całemu tomowi wierszy metafizyczny spokój, którym poeta chce podzielić się z czytelnikami, co wyznał w swoim credo”.  

  Jak poinformowała parafia uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w kościele pw. Chrystusa Króla 22 lipca o 10.00. O 11.00 zostanie odprawiona Msza Święta pogrzebowa, a bezpośrednio po niej ok. 12.30 wyruszy kondukt pogrzebowy od Starej Bramy cmentarza przy ul. Żwirowej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół