• facebook
 • rss
 • Ich obecność to świadectwo

  Krzysztof Król

  dodane 09.09.2016 23:49

  Bp Tadeusz Lityński wręczył świeckim odznaczenia "Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej". W tym roku to specjalne wyróżnienie otrzymało dziewięć osób.

  Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się 9 września w gorzowskiej katedrze na koniec Mszy św. Wcześniej bp Tadeusz Lityński skierował słowo do zebranych.

  - Pragniemy zauważyć tych naszych braci i siostry, którzy mają niewątpliwy wkład w budowanie wspólnoty Kościoła czy to parafialnego, czy diecezjalnego - mówił w homilii pasterz diecezji.

  - Ich obecność tutaj jest świadectwem, że ten owoc został zauważony i przez wielu doceniony. I wiem, że ze swojej skromności są gotowi powiedzieć, że nic takiego nie zrobili i można było o wiele więcej. Jednak na tym etapie chcemy zauważyć to, co zostało zrealizowane. I po dzisiejszej uroczystości wcale nie zapraszamy do zajęcia miejsca na jakiejś wygodnej kanapie. Bo, jak mówi papież Franciszek, kanapa prowadzi do paraliżu, odbiera sens życia. Przecież jesteśmy ciągle zaproszeni, by wyruszać w drogę z Ewangelią i dla Ewangelii - kontynuował.

  - Umiłowani Bracia i Siostry, widzialna świątynia przypomina nam, że jako wspólnota Kościoła wezwani jesteśmy, by być znakiem oblubieńczej miłości Boga w świecie, Jego wierności i jednocześnie płodnej macierzyńskiej miłości. Pięknie to czyniła wyniesiona na ołtarze w minioną niedzielę św. Matka Teresa z Kalkuty. Jej kanonizacja jest świadectwem, że Bóg docenia każdy nawet drobny gest dobroci - dodał.

  W tym roku odznaczenia zostały przyznane dziewięciu osobom. Trzech kandydatów uzyskało rekomendację instytucji diecezjalnych, pozostali zostali zgłoszeni przez parafie.

  - Kandydatów do uhonorowania diecezjalnym odznaczeniem przedstawiają parafie, dekanaty i instytucje diecezjalne. Po zweryfikowaniu kandydatur przez kapitułę odznaczenia ostateczną decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje biskup diecezjalny. Osoby uhonorowane diecezjalnym wyróżnieniem otrzymują specjalny dyplom oraz odznaczenie w formie krzyża - wyjaśnia ks. Andrzej  Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

  Odznaczenie otrzymali: Małgorzata Daszczyszak z parafii pw. św. Marcina w Świdnicy, Jan Domagała z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie, Krystyna Jadwiga Felińska z parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Szlichtyngowej, Jan Janowicz z parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Witnicy, Grażyna Piechocka z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, Elżbieta Moskalewicz z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej, Renata Rzeźnik z Zielonej Góry (Wydawnictwo Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej), Mirosława Frątczak z Zielonej Góry (Archiwum Diecezjalne) oraz Dorota Ławniczak z Żar (Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin).

  Wierni świeccy zasłużeni dla lokalnego Kościoła otrzymują wyróżnienia diecezjalne w rocznicę poświęcenia katedry w Gorzowie Wlkp. Liturgiczny obchód tej rocznicy ma w całej diecezji rangę święta, a w samej katedrze - uroczystości.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół