• facebook
 • rss
 • Zlot wystartował

  Krzysztof Król

  dodane 05.10.2016 20:23

  Prawie tysiąc uczniów z 24 klas mundurowych, reprezentujących wszystkie województwa, przystąpiło do rywalizacji sportowej w ramach III Centralnego Zlotu Klas Mundurowych w Żaganiu.

  Przed młodymi ludźmi wiele zadań do wykonania i sposobności do wykazania się w konkurencjach sprawnościowych. Rywalizacja ma ściśle określone zasady. – Zespoły zostały podzielone na trzy grupy po osiem zespołów każda – tłumaczy mjr Artur Pinkowski z sekcji prasowej 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

  – Jednym z bloków zadaniowych jest wykonanie zadań na strzelnicy. Uczniowie strzelają z krótkiej i długiej broni pneumatycznej. Tu także, wykorzystując symulatory broni strzeleckiej, zapoznają się z umiejętnościami typowo żołnierskimi, takimi jak: przyjmowanie właściwej postawy strzeleckiej czy umiejętność celowania – dodaje.

  Uczniowie mogli sprawdzić także swoje predyspozycje saperskie. – Przygotowana ścieżka pełna była ukrytych atrap min czy niewybuchów. Wykorzystując wykrywacze min i macki saperskie, młodzież miała za zadanie rozminowanie odcinka terenu i wykonanie przejścia dla pododdziału. Obok saperów z 23 pułku artylerii, specjalistyczne wyposażenie prezentują także żołnierze Żandarmerii Wojskowej z Żagania, a ratownicy medyczni uczą udzielania pierwszej pomocy – wyjaśnia rzecznik.

  Niezwykle widowiskowa, a także wyczerpująca jest konkurencja marszobiegu. – Podczas biegu 15-osobowe uczniowskie drużyny, na 8-kilometrowej pętli muszą wykonać przygotowane wcześniej zadania. Każda z drużyn realizuje pięć zadań jak choćby ewakuacja rannego na odcinku 30 metrów czy rzut granatem ćwiczebnym – opowiada mjr Pinkowski.

  – Każda z drużyn prezentuje ponadto umiejętności z zakresu musztry i piosenki marszowej. Prócz tego zespoły przedstawiają swoje szkoły oraz środowisko, z którego się wywodzą, miasto i region – dodaje.

  Uczniowie mają także niepowtarzalną okazję zobaczyć ciężki sprzęt bojowy, który jest na wyposażeniu żołnierzy Czarnej Dywizji, m.in. czołgami Leopard 2A4 i 2A5, KTO Rosomak, wyrzutnią „Langusta” i armatohaubica AH-152 „Dana”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół