• facebook
 • rss
 • Czas bohaterów

  ks. Marcin Siewruk

  dodane 12.10.2016 17:41

  W Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu uroczyście zainaugurowano 12 października rok formacji do kapłaństwa. Vivat Academia! Vivant professores!

  Profesorowie i 55 studentów najstarszej uczelni na Ziemi Lubuskiej po raz 69 rozpoczęli rok akademicki. Swoje indeksy odebrało 16 kleryków, przed którymi 6 lat studiów filozoficzno-teologicznych w gmachu pocysterskiego klasztoru.

  Zwracając się do alumnów bp Tadeusz Lityński podkreślił wymagania współczesnego świata i misję kapłanów w odważnym głoszeniu Ewangelii Jezusa Chrystusa.

  - W czasach rewolucji obyczajowej potrzeba dzisiaj nie tylko kapłanów, ale bohaterskich kapłanów, którzy będą bronić tożsamości człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boga, którzy pomogą odnosić się do Ducha w świecie niezdrowego kultu ciała. To jest zaproszenie dla was, drodzy kandydaci na kapłanów. Nie wystarczy zostać kapłanem, ale trzeba stawać się kapłanem niezłomnym, bohaterem, którego nie złamią okoliczności czasu - powiedział w homilii bp Lityński.

  Nawiązując do słów czeskiego teologa, ks. Tomasa Halika, rektor seminarium podkreślił, że gdyby wiara na swojej drodze zgubiła swoją siostrę wątpliwość, przestałaby być poszukiwaniem i zadawaniem pytań. A jednocześnie, gdyby wątpliwość zgubiła swoją siostrę wiarę mogłaby popaść w rozpacz, albo wszystko trawiący cyniczny sceptycyzm. Wiara i wątpliwość idą razem i wzajemnie się wspierają.

  - Przed nami rok pracy nad rozwojem duchowym i intelektualnym, a z owoców będziemy cieszyli się dopiero za kilka miesięcy. Wzrost w wierze i poszukiwanie prawdy poprzez stawianie pytań i wątpliwości, to treść formacji seminaryjnej. Te dwie rzeczywistości pozwalają odkryć alumnom wartość powołania kapłańskiego, które bierze początek ze słowa Boga i służy przekazywaniu tego słowa - mówił ks. Dariusz Mazurkiewicz, rektor paradyskiej uczelni.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół