Nowy numer 15/2024 Archiwum

Nowy dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda mianował generała dywizji Jarosława Mikę na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Gen. Jarosław Mika, dotychczasowy dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu zastąpił na tym stanowisku generała broni Mirosława Różańskiego, również bardzo związanego z żagańską dywizją.

– Muszę przyznać, że gdy jeszcze byłem w szkole oficerskiej, to bardzo wystrzegałem się Żagania. Ale gdy tutaj trafiłem, od razu zrozumiałem, że to wspaniałe miejsce. Coś jest w powiedzeniu, że tutaj właśnie bije pancerne serce Polski – powiedział gen. Jarosław Mika 19 stycznia, podczas wręczenie medalu „Zasłużony dla Miasta Żagania”. Dowódca żartobliwie zasugerował, że przyznawanie odznaczeń może oznaczać odejście z miasta. – Ale ja nie jestem zainteresowany opuszczeniem Żagania. Mam podpisany kontrakt do końca roku i zamierzam go wypełnić. Co będzie dalej, jeszcze nie wiadomo – mówił 19 stycznia gen. Mika. Już dzisiaj wiadomo, że 8 lutego 2017 r. generał dywizji Jarosław Mika objął stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Ciężka praca i żołnierski trud mogą przynieść efekty nie tylko dla Czarnej Dywizji, ale również dla całego miasta. Pod wnioskiem podpisałem się nie tylko ja i Rada Miasta, ale również 26 tys. mieszkańców. A ci, którzy mogli poznać dowódcę i z nim pracować, z pewnością podpisali się obiema rękami. Przyjęliśmy 119 leopardów 2A5, a teraz żołnierzy amerykańskich. Dzięki wojsku Żagań jest widoczny na mapie Polski i świata – mówił 19 stycznia Daniel Marchewka, burmistrz Żagania.

Dobre relacje z gen. Jarosławem Miką wspominają również pracownicy Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. – Współpracowałem z panem generałem na dwóch płaszczyznach, jako dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich i prezes Stowarzyszenia Klub Pancernych. Jestem amatorem czołgistą, a pan generał zawodowym czołgistą, dlatego od razu znaleźliśmy wspólną płaszczyznę porozumienia. Gen. Jarosław Mika to konkretny, rzeczowy człowiek i bardzo zaangażowany w to, co robi, mam ogromny szacunek dla takich osób i nie ukrywam, że na współpracy z dywizją nasze muzeum bardzo skorzystało. Na terenie muzeum, z okazji święta dywizji, zostały zorganizowane dwa największe pokazy sprzętu wojskowego, to była dla nas ogromna nobilitacja. Jako Klub Pancernych, dzięki życzliwości gen. Jarosława Miki, mogliśmy zadbać o słynny czołg „Rudy 102”, który pan generał, doświadczony pancerniak, osobiście prowadził, podczas przejazdu w ramach prezentacji – powiedział Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.

Generał dywizji Jarosław Mika żołnierską służbę rozpoczął w 1981 roku jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. W 1985 roku rozpoczął służbę w jednostkach wojskowych 5. Dywizji Pancernej w Gubinie, gdzie zajmował stanowiska od dowódcy plutonu do dowódcy batalionu czołgów w Słubicach i Kożuchowie. W 1993 roku po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej został skierowany do Zarządu Operacyjno - Planistycznego Inspektoratu Szkolenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a następnie do Zarządu Ogólnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W latach 1995 - 1996 ukończył międzynarodowe kursy w Holandii i Wielkiej Brytanii.

W 1997 r. rozpoczął wykonywanie zadań służbowych w Dowództwie Wojsk Lądowych, kolejno jako starszy oficer operacyjny, szef Wydziału Planowania i Analiz Ekonomicznych, szef Oddziału Planowania oraz zastępca szefa Zarządu Planowania Rozwoju Wojsk Lądowych.

W 2007 roku pełnił służbę w ramach VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, gdzie wykonywał zadania jako asystent dowódcy dywizji. Po powrocie z misji, w 2008 roku, ukończył Podyplomowe Studium Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej i objął obowiązki dowódcy Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód.

16 lutego 2011 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. W 2011 został skierowany do Afganistanu na stanowisko Zastępcy Dowódcy Regionu Wschodniego ds. Koalicyjnych. Od czerwca 2013 roku pełnił służbę w 12. Dywizji Zmechanizowanej na stanowisku zastępcy dowódcy dywizji - szefa sztabu.

Generał dywizji Jarosław Mika odznaczony został Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Iraku i Afganistanu, Złotym Medalem za zasługi dla Obronności Kraju oraz Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny. 17.02.2014 r. wyznaczony został na stanowisko Dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych lubi jazdę motocyklem, majsterkowanie, chętnie pracuje w ogrodzie i interesuje się myślistwem.

Symboliczną pamiątką w żagańskim muzeum, związaną z gen. Jarosławem Miką, jest posadzony 16 września 2016 r. obok pomnika jeńców cis, wyhodowany z nasion poświęconych przez papieża Benedykta XVI podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników do Rzymu w 2012 r.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy