• facebook
 • rss
 • Zaśpiewali z pasją dla Matki

  Krzysztof Król

  dodane 12.02.2017 16:56

  Śpiewem uczcili setna rocznicę Objawień Fatimskich. W Winnym Grodzie odbyły się I Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne.

  W zielonogórskiej parafii pw. św. Urbana I od 10 do 12 lutego odbyły się I Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne.

  Skąd pomysł na warsztaty? - Od kilku lat jesteśmy zapraszani jako zespół filharmoników zielonogórskich do współtworzenia i pełnienia posługi muzycznej podczas warsztatów liturgiczno-muzycznych, które odbywają się w naszej diecezji. Byliśmy już w Świebodzinie, Sulechowie, Drezdenku, Kostrzynie nad Odrą i w Gorzowie Wlkp. - wyjaśnia Natalia, która na co dzień gra w Filharmonii Gorzowskiej na wiolonczeli.

  - Widzieliśmy jak wielkie jest zainteresowanie i jak duże zapotrzebowanie na takie spotkania. Wielu zielonogórzan przyjeżdżało na warsztaty, ale wiemy też, jak wielu bardzo chciało w nich uczestniczyć, ale ze względu na odległość pozostawali w domu. Podczas Światowych Dni Młodzieży zarówno diecezjalnych, jak i centralnych w Krakowie, przeżyliśmy niezapomniane chwile, pełne bliskości Boga i dobroci ludzkiej. Postanowiliśmy przenieść je do Zielonej Góry, aby ten piękny czas trwał jak najdłużej! - dodaje.

  W warsztatach wzięło udział 90 uczestników. Przeważały osoby z województwa lubuskiego, ale były też osoby z Sosnowca, Krakowa czy Warszawy. - To warsztaty muzyczne, ale też doskonałe rekolekcje. Zawiązujemy przede wszystkim wspólnotę, aby dzielić się swoimi doświadczeniami i swoją wiarą - zauważa Natalia.

  Warsztaty poprowadził muzyk, kompozytor, producent muzyczny i dyrygent Hubert Kowalski, którego zdaniem warto wykorzystać tkwiący w ludziach potencjał, a potrzeba naprawdę niewiele.

  -  Potrzeba trochę pasji i trochę dobrej woli, bo ludzie mają generalnie taką wrażliwość artystyczną tylko trzeba ich dobrze poprowadzić i zmotywować, żeby chcieli ze swoją wrażliwością zrobić - wyjaśnia Hubert Kowalski.

  - Płaszczyzna muzyczna to jedno, ale zawsze podczas tych warsztatów chodzi nam o aspekt duchowy, aby śpiew podczas liturgii był wyrazem osobistego przeżywania wiary - dodaje.

  W prowadzeniu warsztatów Huberta Kowalskiego wspomagała: Martyna Dziechciaruk oraz Małgorzata Schmidt.

  Zielonogórskie warsztaty liturgiczno-muzyczne zakończyły się Mszą św. Oczywiście o oprawę muzyczną w jej trakcie zadbali uczestnicy warsztatów. Po Mszy św. odbył się koncert uwielbieniowy poświęcony Maryi.

  - Ten rok jest bardzo maryjny. Mamy chociażby 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie czy 300. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze - zauważa Hubert Kowalski.

  Chórzystom towarzyszyli zielonogórscy i gorzowscy filharmonicy oraz znany saksofonista Piotr Baron.

  Warsztaty odbyły się pod honorowym patronatem ordynariusza zielonogórsko-gorzowskiego bp. Tadeusza Lityńskiego oraz prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego.

  Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne - cz. I
  Gość Zielonogórsko-Gorzowski

  Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne - cz. II
  Gość Zielonogórsko-Gorzowski

  Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne - cz. III
  Gość Zielonogórsko-Gorzowski

  Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne - cz. IV
  Gość Zielonogórsko-Gorzowski

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół