• facebook
 • rss
 • Ludzi jednoczyła wiara

  Krzysztof Król

  dodane 14.02.2017 21:23

  Biskup podziękował pionierom przybyłym do Zielonej Góry po II wojnie światowej za świadectwo wiary w niełatwych czasach.

  W zielonogórskiej konkatedrze Tadeusz Lityński odprawił Mszę św. z okazji obchodów Dnia Pionierów Zielonej Góry. Eucharystię współkoncelebrował bp senior Adam Dyczkowski.

  W homilii bp Lityński zauważył, że tułaczka wojenna pionierom zabrała wszystko, ale nie najcenniejszy skarb czyli: dziedzictwo kultury, patriotyzmu i wiary. – Chciałbym podkreślić, że tym szczególnym czynnikiem jednoczącym była wiara chrześcijańska, tradycja religijna i z nią związana obrzędowość. To ona łączyła skutecznie mieszkańców z różnych stron naszej Ojczyzny – mówił pasterz diecezji i dodał: – Dzisiaj dziękujemy Bogu za to miasto, za mieszkańców, dzięki którym tu jesteśmy i jesteśmy z tego dumni.

  Pionierzy na wspólnej modlitwie spotykają się co roku. – Tak los historii sprawił, że należymy do tych pionierów, dlatego chcemy pomodlić się za zdrowie osób żyjących, ale także za dusze osób, które już umarły – wyjaśnia Julian Stankiewicz, prezes Stowarzyszenia Pionierów Zielonej Góry.

  Pan Stankiewicz przybył do Winnego Grodu z miejscowości Głębokie, województwo wileńskie. – Przyjechałem w lipcu 1945 i miałem wówczas 12 lat – mówi prezes i dodaje: – Trzeba było zostawić swoje rodzinne strony i cały dorobek życia. Początki tutaj oczywiście nie były łatwe, ale czas goi rany i robi swoje.

  Po Mszy św. złożono kwiaty na grobie ks. Kazimierza Michalskiego, który znajduje się przy świątyni.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół