• facebook
 • rss
 • Jesteśmy bardzo do siebie podobni

  ks. Marcin Siewruk

  dodane 20.04.2017 18:40

  Wojsko amerykańskie opanowało 20 kwietnia Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze. Żołnierze przybliżyli uczniom klas mundurowych tajniki swojej profesji.

  Stacjonujący w bazie 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu amerykańscy wojskowi spotkali się z uczniami szkół ponadgimnazjalnych z województwa lubuskiego. - Młodzież miała okazję poznać tajniki funkcjonowania wojsk USA. To wspaniała lekcja praktyczna, przygotowująca do dalszego kontynuowania ścieżki kariery, a także niesamowita przygoda. Działania wpisują się w założenia programu "Młodzi on-life", który ma na celu aktywizację młodych Lubuszan - wyjaśniała Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego

  W ramach spotkania Amerykanie prezentowali swój sprzęt i umiejętności, było wiele okazji do rozmów oraz praktycznych działań przy udzielaniu pierwszej pomocy. Kpt. Michael Aldaya opowiedział młodzieży o misjach i zadaniach wojsk USA w ramach NATO, oraz o współpracy z polskimi żołnierzami.

  - Polscy wojskowi są bardzo wykwalifikowanymi żołnierzami, mieliśmy okazję wspólnie ćwiczyć przez ponad dwa miesiące na poligonie w Drawsku Pomorskim. Są bardzo silni, zdyscyplinowani, świetnie znają swój fach. Zauważyłem bardzo dużo podobieństw pomiędzy armią amerykańską i polską, co dodatkowo stwarza okazję, żebyśmy się wzajemnie od siebie uczyli - powiedział kpt. Michael Aldaya, dowódca głównej baterii wojsk USA w Polsce, odpowiadający za amerykańskie plutony medyczne i radary rozmieszczone na terenie naszego kraju.

  Na pytania ze strony młodzieży, jak podoba się kapitanowi Aldaya w Polsce i jakie potrawy są najsmaczniejsze, amerykański oficer odpowiedział: - Polska bardzo mi się podoba, byłem tutaj już kilka razy, byłem również w Niemczech i we Włoszech, ale tutaj przyjęcie jest najcieplejsze. Byłem bardzo zaskoczony wielkim podobieństwem Amerykanów i Polaków, lubimy te same sporty i podobne dania. Dla mnie zdecydowanie najbardziej smakują pierogi, ale próbowałem też tatara.

  W spotkaniu z amerykańskimi żołnierzami uczestniczyli uczniowie klas mundurowych z: LO w Czerwieńsku, LO w Sulechowie, Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie, Zespołu Szkół Technicznych w Skwierzynie, Zespołu Szkół we Wschowie oraz Zespołu Szkół Technicznych w Zielonej Górze.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół