• facebook
 • rss
 • Hołd dla walczących

  Krzysztof Król

  dodane 24.04.2017 21:53

  "Chłopcy wychodzą z lasu - amnestia 1947 roku w Głogowie" - to tytuł wystawy jaką możemy oglądać na głogowskim rynku. Opowiada o bardzo krótkim epizodzie z kilkusetletniej historii miasta.

  Wystawa jest hołdem dla osób walczących w okresie wojennym i powojennym o niepodległą Polskę. Powojenne prześladowania komunistów nie ominęły także Głogowa.

  - Wspomnę tu choćby sprawę mordów jakich dopuścili się funkcjonariusze MO z Głogowa w 1945 roku, aresztowania członków struktury WiN w Głogowie w 1946 roku, czy w końcu aresztowania w 1946 roku członków jedynej demokratycznej politycznej siły politycznej: Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówił na otwarciu Paweł Chruszcz, pomysłodawca, inicjator wystawy i miejski radny.

  - W tej właśnie atmosferze w roku 1947 po sfałszowanych wyborach ogłoszono drugą w powojennej historii Polski amnestię, która miała okazać się największą w powojennych dziejach. Amnestii, która w oficjalnym przekazie miała poprzez ukorzenie się przed komunistyczną władzą dać odkupienie „win” członkom podziemia niepodległościowego, a w rzeczywistości stała się preludium do dalszych szykan, aresztowań i eksterminacji. Procesy te wprowadzone zostały również w Głogowie, czego dowodzą choćby akta rozpracowywania operacyjnego ujawnionych głogowian do lat 80. XX wieku - dodał.

  Wystawa to kolejna na przestrzeni ostatnich lat inicjatywa Fundacji im. Bolesława Chrobrego dotyczącą historii Głogowa.

  - Przypomnę tylko o komiksie na temat obrony Głogowa w 1109 roku, tablicy poświęconej działalności na terenie Głogowa w 1949 roku organizacji AK Zawisza pod dowództwem Mariana Rączki oraz filmie „Marzyli tylko o wolnej Polsce”, będącym wspomnieniami naocznego świadka działalności podziemia niepodległościowego w Głogowie lat powojennych - Zdzisława Ściernickiego - wyjaśniał Paweł Chruszcz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół