• facebook
 • rss
 • Wezwanie do rachunku sumienia

  ks. Marcin Siewruk

  dodane 03.05.2017 23:04

  Wojewódzkie obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się Mszą św. w gorzowskiej katedrze.

  Przewodniczący liturgii eucharystycznej bp Paweł Socha zwrócił uwagę, że wspomnienie dróg odnowy narodu i odbudowania ojczyzny z początku XIX wieku jest ogromnym wyzwaniem dla Polaków żyjących dwa wieki później. - Wielcy reformatorzy tamtych czasów wzywają nas dzisiaj do rachunku sumienia. Przypominają nam, że zasady moralności ewangelicznej w życiu społecznym stanowią integralną część kultury polskiej i winny być zachowane w życiu codziennym i przekazywane następnym pokoleniom. Reformatorzy szczególnie akcentowali: szacunek dla człowieka i jego godności, szacunek dla prawdy i konieczność jej poszukiwania, gotowość do obrony wiary świętej i wolności, świadomość grzechu, poczucie winy i konieczność pokuty za popełnione zło, wstręt do wszelkiej zdrady, tchórzostwa i kolaboracji ze złem, dystans wobec komercjalizmu i postaw konsumpcyjnych oraz głębokie przekonanie, że zasady moralne winny przenikać życie rodzinne, sąsiedzkie, ekonomiczne, społeczne, polityczne i międzynarodowe. Z tych postaw trzeba nam robić rachunek sumienia, a także dostrzegać nowe zagrożenia - mówił bp Socha.

  Po Mszy św. na placu katedralnym w trakcie oficjalnej uroczystości głos zabrali minister Elżbieta Rafalska, która przedstawiła skierowany do Lubuszan list premier Beaty Szydło, oraz wojewoda lubuski Władysław Dajczak. - Rola konstytucji jest szczególna - to ona jest w Polsce najwyższym prawem, jest ponad wszystkimi źródłami prawa i tak powinno zostać. Polska należy do rodziny krajów demokratycznych. Ze zdziwieniem słyszymy dzisiaj o rzekomym zagrożeniu demokracji. Demokracja w Polsce nie jest w żadnej mierze zagrożona. Natomiast tak, jak wówczas, 226 lat temu, zagrożone są przywileje ludzi działających w imię własnych interesów, a nie w interesie Polski - podkreślił W. Dajczak.

  Wojewódzkie uroczystości 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zgromadziły mieszkańców Gorzowa Wlkp., poczty sztandarowe wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, straży miejskiej, organizacji kombatanckich i niepodległościowych, gorzowskich szkół oraz harcerzy.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół