• facebook
 • rss
 • Ratunek w zawierzeniu Jej Niepokalanemu Sercu

  ks. Andrzej Sapieha

  dodane 14.05.2017 13:45

  - Jesteśmy wpisani w Obraz Matki, która cierpliwie słucha - przyznaje bp Tadeusz Lityński.

  Dziś w kościołach całej diecezji księża odczytują list pasterski bp. Tadeusza Lityńskiego. List ten ogłasza nową datę obchodów patronalnych ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej oraz podkreśla rolę pobożności maryjnej w życiu chrześcijanina.

  Biskup diecezjalny informuje wszystkich diecezjan o przesunięciu daty obchodów ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej.

  Uroczystość przypadająca dotąd 15 sierpnia, a przez to zbiegająca się z uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, będzie od tego roku obchodzona 18 czerwca, w rocznicę koronacji rokitniańskiego wizerunku.

  Zgodę na przesunięcie daty obchodu wyraziła, w odpowiedzi na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego, watykańska Kongregacja do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

  W swoim liście biskup diecezjalny nawiązuje również do 100. rocznicy objawień w Fatimie. Pisze: „Matka Boża przekazała nam przed 100 laty trzyczęściowe orędzie, które uświadamia nam, że życie takie jakby Boga nie było to największa tragedia człowieka, a pośrednio całych społeczeństw i narodów. Wiek XX stał się wymownym tego przykładem [...] Maryja [...] przestrzega nas, że największą przeszkodą w drodze człowieka do Boga jest grzech, a jedynym ratunkiem jest pokuta, umartwienie i modlitwa różańcowa w postawie ufnego – wręcz dziecięcego - zawierzenie Jej Niepokalanemu Sercu”.

  Szczególnym znakiem zachęcającym wiernych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej do pamięci o treści fatimskiego przesłania jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie, który w niedzielę 14 maja zostanie uroczyście poświęcony przez bp. Tadeusza Lityńskiego.

  Biskup zachęca wiernych do pielęgnowania pobożności maryjnej w jej tradycyjnych formach, takich jak chociażby odprawiane we wszystkich parafiach nabożeństwa majowe.

  Przypomina jednak, że w kulcie maryjnym nie powinni się oni zatrzymywać wyłącznie na tym, co zewnętrzne. Wpatrując się w przykład Maryi, mają na jej wzór naśladować Chrystusa i żyć w zjednoczeniu z Nim.

  W końcowej części listu bp Tadeusz Lityński przypomina o ważnych rocznicach stanowiących dodatkowy motyw zaplanowanych na czerwiec maryjnych obchodów w Rokitnie. Chodzi o 20. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz o 45. rocznicę powstania diecezji gorzowskiej, a także 25. rocznicę jej reorganizacji i przemianowania na diecezję zielonogórsko-gorzowską.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół