• facebook
 • rss
 • Sport to kuźnia charakterów

  Krzysztof Król

  dodane 20.05.2017 22:38

  W Winnym Grodzie trwają XV Mistrzostwa Polski w Ulicznej Piłce Nożnej Osób Bezdomnych i Środowisk Trzeźwościowych.

  Organizacji podjęły się Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Joker" przy współpracy z Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Stowarzyszenie Reprezentacja Polski Bezdomnych oraz Ośrodek dla Osób Uzależnionych "Nowy Dworek".

  Mistrzostwa odbywają się już po raz 15. Trzeci raz z kolei w Zielone Górze. Organizatorzy podkreślają, że rozgrywki mają charakter sportowo-terapeutyczny. – Sport to taka trampolina do wychodzenia z różnych kryzysów, czy z bezdomności, czy z uzależnienia – wyjaśnia Maciej Góras, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Joker".

  – Jan Paweł II mówił, że sport jest taką kuźnią charakterów, a ci ludzie przecież grają o swoje życie – dodaje ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor diecezjalnej Caritas.

  Z rozgrywek zostanie wyłoniona reprezentacja Polski, która pojedzie na Mistrzostwa Świata w Piłce Ulicznej w Oslo. To zadanie dla trenera kadry. – Damy 25 powołań, a na same mistrzostwa pojedzie już najlepsza ósemka – wyjaśnia Jacek Karczewski, który trenuje reprezentację od 2007 roku. – Trenowanie to mój sposób na życie. To kontakt z ludźmi, z którymi mam wiele wspólnego. Sam pochodzę z tego środowiska. Też miałem swoje problemy z uzależnieniem. Wyszedłem z tego i wróciłem do sportu, do piłki. To moje życie.

  Nasz region reprezentowała m.in. drużyna z Nowego Dworku. – Grałem pierwszy raz i przyznam, że to duży stres. Ale po pierwszej bramce stres minął i rozkręciłem się. Te wszystkie okrzyki tak motywują, że coś wspaniałego – podkreśla bramkarz Maciej. – Sport to jedna z moich motywacji do trzeźwego życia. Pokazuje mi, że można fajnie bawić się na trzeźwo i nie potrzeba do tego żadnych substancji.

  Patronat nad mistrzostwami objął: biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak i prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

  Mecze można zobaczyć w niedzielę do 16.00 przy pomniku na placu Bohaterów Westerplatte.

  W organizację mistrzostw zaangażowali się wolontariusze Caritas.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół