• facebook
 • rss
 • Dziewięciu kapłanów, czyli pasterzy

  dodane 27.05.2017 14:49

  - Kapłan musi być człowiekiem Bożym - powiedział tuż przed udzieleniem święceń prezbiteratu bp Tadeusz Lityński.

  Święcenia prezbiteratu 27 maja w gorzowskiej katedrze przyjęli diakoni, którzy ukończyli sześcioletnią formację w diecezjalnym seminarium duchownym. - Kapłani są współpracownikami biskupa. Wspierają go w realizacji powierzonej mu misji będącej kontynuacją posłannictwa zleconego przez Chrystusa Apostołom. Ich zadaniem jest głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentów, a szczególnie Eucharystii i sakramentu pokuty. Kapłani przewodzą również i kierują lokalnymi wspólnotami wiernych - przypomina ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

  Święcenia kapłańskie przyjęli: Adam Czeponis - parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., Barnaba Dębicki - parafia pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie, Kamil Obała - parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku, Andrzej Pytlik - parafia pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze, Adam Skubis - parafia pw. NMP Królowej Polski w Głogowie, Michał Szot - parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp., Jakub Świątek - parafia pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Głogowie (Krzepowie), Damian Wierzbicki - parafia pw. NMP Królowej Polski w Trzebielu i Mariusz Wysakowski - parafia pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.

  W homilii biskup przypomniał, że kapłan-duszpasterz to kapłan-pasterz. - Co to znaczy? To znaczy, że ma pomagać innym wprowadzać Chrystusa i Jego Ewangelię we wszystkie obszary życia ludzkiego. Poczynając od rodziny i szkoły, miejsca pracy i odpoczynku, po media i politykę. To olbrzymia przestrzeń działania przed każdym kapłanem - podkreślił pasterz diecezji.

  - Kapłan musi być „człowiekiem Bożym”, a więc takim, który przez modlitwę żyje w ścisłym zjednoczeniu z Chrystusem. Karmi się Eucharystią i troszczy się o czystość swojej duszy, korzystając z sakramentu pokuty, i pomaga innym w drodze do świętości przez sakrament pokuty - dodał.

  Jutro nowo wyświęceni kapłani, zgodnie ze zwyczajem, odprawią prymicyjne Msze św. w swoich rodzinnych parafiach, a od 24 czerwca zostaną skierowani do pracy duszpasterskiej. W okresie letnim będą zaangażowani głównie w prowadzenie diecezjalnych przedsięwzięć wakacyjnych. Z końcem sierpnia otrzymają skierowanie na pierwszą stałą placówkę duszpasterską.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół