Nowy numer 11/2024 Archiwum

Debata patriotyczna

Czy młodzież widzi to samo, co dorośli? Licealiści z Sulechowa zaprosili do dyskusji przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz ekspertów.

W roku obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pedagodzy i młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. Witolda Pileckiego zorganizowali 18 kwietnia debatę dotyczącą patriotyzmu. O rozumieniu postaw patriotycznych opowiadali uczniowie i przedstawiciele władz lokalnych.

- Debata miała bardzo przystępną formę. Mogliśmy się wypowiedzieć, nie tylko dorośli. Ważne było, że o patriotyzmie nie ma potrzeby opowiadać tylko wielkimi słowami. Mówiły dzieci, młodzież i starsze osoby. Nauczyłam się dzisiaj, że patriotyzm to poczucie bezpieczeństwa, przynależność do danego społeczeństwa, przyjaciele. Bardzo ważne było dla mnie, że udało mi się to dzisiaj lepiej zrozumieć. Jestem pewna, że w XXI wieku warto być patriotą. Oprócz walki za ojczyznę, co było ważne w przeszłości, należy pielęgnować uczciwość, lojalność wobec najbliższych, szczerość, bycie prawdziwym i uczciwym, dbanie o lokalne dobro i wartości, które wyznajemy. Ważna jest również świadomość własnej wartości, przy jednoczesnym dostrzeganiu wartości i godności innych osób - mówiła Eliza Koszelowska z klasy o profilu medycznym.

Samorządowcy i eksperci zwrócili uwagę, że za wychowanie patriotyczne młodego pokolenia odpowiadają dorośli. Ogromną rolę odgrywają postawy i wzorce w domu rodzinnym. To, w jaki sposób opowiada się o historii Polski, przekazuje tradycje i pielęgnuje obrzędy.

Na pytanie, jak najlepiej młodzież może uczyć się patriotyzmu, odpowiedzieli jednoznacznie, że na przykładzie codziennej pracy i postaw dorosłych. Szkolna debata potwierdziła, że o patriotyzmie warto rozmawiać i szukać sposobów zrozumienia jego wartości.

- On jest często rozumiany opacznie, w wielu sytuacjach pojawia się jako „oklepane”, pozbawione wartości słowo. A jest to przecież bardzo ważna postawa, cnota wobec ojczyzny - powiedziała Anna Góra z II klasy.

Podsumowaniem debaty była prezentacja „Kanonu Postaw Patriotycznych”:

  • Kochamy naszą ojczyznę i poznajemy polską historię.
  • Znamy i szanujemy polskie symbole narodowe.
  • Pamiętamy o polskich bohaterach narodowych i ważnych rocznicach historycznych.
  • Pięknie wysławiamy się w języku ojczystym.
  • Kultywujemy polską tradycję, obyczaje i zwyczaje.
  • Jesteśmy praworządnymi obywatelami naszego kraju.
  • Wychowujemy przyszłe pokolenia w duchu patriotyzmu oraz szacunku do polskiej historii.
  • Jesteśmy tolerancyjni wobec innych nacji, wyznań i odmiennych poglądów.
  • Zabiegamy o rozwój i pomyślność naszej ojczyzny, pamiętając o pomaganiu słabszym.
  • Dbamy o dobre imię Polski i Polaków za granicą.
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy