Medale rozdane

Katarzyna Buganik, Ks. Witold Lesner

|

Foto Gość

publikacja 21.09.2012 12:07

10 września w gorzowskiej katedrze bp Stefan Regmunt wręczył 15 diecezjanom i jednemu przedsiębiorstwu krzyże zasługi. Odznaczenie przyznawane jest za oddanie i zaangażowanie w sprawy Kościoła

Medale rozdane

– Kościół pragnie, żeby ludzie świeccy współpracowali z duszpasterzami, podejmowali ewangelizację i żeby innych przyprowadzali do Chrystusa – mówił podczas uroczystości bp Regmunt

.Krzyże zasługi wręczono 10 września podczas jubileuszowej Eucharystii, w 50. rocznicę poświęcenia kościoła katedralnego. – Mogę dziś się za was modlić i dziękować Bogu za waszą wiarę. Bądźcie jak najdłużej naszym wspomożeniem i wsparciem dla waszych duszpasterzy. Niech wam Bóg błogosławi i pomaga, abyście mogli głosić Ewangelię i przyprowadzać ludzi do Zbawiciela – mówił do odznaczonych bp Regmunt.

Odznaczenia to wielka radość dla całej diecezji, ale także samych zasłużonych. – Czujemy się wyróżnieni i zaszczyceni. Zostaliśmy zauważeni spośród wielu osób, które angażują się w kościele. Spotkaliśmy Chrystusa w swoim życiu jako małżonkowie i rodzice. Trzeba i warto się angażować i być świadkiem Chrystusa. – zauważają Zofia i Roman Borowscy z parafii Nawiedzenia NMP z Żagania. – Praca w parafii jest odpowiedzialna. Trzeba też być aktywnym i współpracować z księdzem proboszczem. Od ósmego roku życia służę Bogu, a to odznaczenie jest dla mnie wielkim zaszczytem. – dodaje Jan Wysokiński z parafii w Leśniowie Wielkim. Docenienie osób świeckich jest w Kościele bardzo ważne i potrzebne. Jak zauważa ks. Jan Pawlak: – Jest to bardzo skromny znak tego, co wielu ludzi świeckich w Kościele robi. Oni niosą dobrą nowinę o Jezusie Chrystusie w świat, poprzez słowo i konkretne działania. To wyróżnienie, to zewnętrzny znak zauważenia człowieka i jego miłości do innych ludzi, ale do Pana Boga nade wszystko.

Odznaczenie otrzymali: Kazimierz Boch, Zofia i Roman Borowscy, Sławomir Gruszewski, Helena Jagoda, Grzegorz Knoski, Maria i Stanisław Kowalkowscy, Ireneusz Stanisław Kulczyński, Bogdan Lubas, Stanisław Łoziński, Leokadia Maj, Janina Nowicka, Tadeusz Surynt, Jan Wysokiński i przedsiębiorstwo „Drawex” z Gorzowa.

 

Sławomir Gruszewski

Urodził się 25 lipca 1965 r. w Sławie. Mieszka w miejscowości Przybyszów należącej do parafii św. Michała Archanioła w Sławie. Stanu wolnego. Prowadzi własną działalność w branży budowlanej.

Zaangażowany w działalność lokalnego środowiska jest zakrystianem w kościele filialnym w Przybyszowie. Zatroskany o dobro Kościoła wkłada wiele pracy w należyte utrzymanie świątyni. Osobiście malował kościół oraz dba o jego otoczenie. Aktywnie uczestniczy w  życiu religijnym swojej wspólnoty.

 

Ireneusz Stanisław Kulczyński

Urodził się 5 stycznia 1961 r. we Wrocławiu. Związany jest z parafią św. Jakuba Apostoła w Jakubowie, chociaż na stałe mieszka w miejscowości Sucha Górna niedaleko Polkowic. Żonaty z Małgorzatą, ojciec Tomasza i Katarzyny. Z zawodu jest radcą prawnym.

Przyczynił się do erygowania sanktuarium pielgrzymkowego św. Jakuba Starszego Apostoła. Współautor statutu sanktuarium. Wspiera prawnie działalność Stowarzyszenia Bractwo św. Jakuba. Jako wiceprezes OSP dba o piękno uroczystości kościelnych w sanktuarium.

 

Maria i Stanisław Kowalkowscy

Maria Kowalkowska urodziła się 10 czerwca 1937 r. w Paniewie Pomorskim, a Stanisław Kowalkowski 8 marca 1938 r. we Lwowie. Sakrament małżeństwa zawarli w katedrze 2 czerwca 1962 r. Pochodzą z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie. Mają czterech synów.

Od rozpoczęcia budowy kościoła parafialnego oboje czynnie uczestniczą w życiu miejscowej wspólnoty. Pani Maria dbała o czystość szat i paramentów liturgicznych oraz o wystrój kościoła i terenu kościelnego. Pracowała także na Instytucie Formacji Katolickiej dla świeckich, jest członek Bractwa Męki Pańskiej.

Pan Stanisław włączył się w prace przy budowie świątyni. Przez 27 lat był zakrystianem pełniąc tę funkcję z dużym oddaniem.

 

Jan Wysokiński

Urodził się 25 maja 1958 r. w Ciemicach. Pochodzi z parafii Wniebowzięcia NMP w Leśniowie Wielkim. Obecnie mieszka w miejscowości Łagów. Wraz z żoną Zofią mają trzech synów: Łukasza, Mariusza i Krzysztofa. Pracuje w Urzędzie Gminy w Dąbiu.

Pełni funkcję zakrystiana oraz pomaga we wszystkich pracach remontowych i porządkowych przy kościele w Łagowie oraz przy kościele parafialnym w Leśniowie. Mając uprawnienia sędziego sportowego często angażuje się w organizowanie lokalnych zawodów. Angażuje się także w pielgrzymki i uroczystości religijne.

 

Bogdan Lubas

Urodził się 19 listopada 1943 r. w Olkuszu. Pochodzi z parafii Wniebowzięcia NMP w Leśniowie Wielkim. Mieszka w Łagowie. Żonaty z Lucyną. Ojciec Sławomira, Małgorzaty i Mirosława. Obecnie jest na emeryturze.

Kierował pracami przygotowawczymi do generalnego remontu kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Łagowie. Systematycznie pomaga również przy pracach w kościele parafialnym w Leśniowie Wielkim. Od ponad 20 lat pełni funkcję sołtysa i żywo angażuje się w sprawy lokalnej społeczności.

 

Grzegorz Knoski

Urodził się 10 stycznia 1958 r. w Krośnie Odrzańskim. Pochodzi z parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Maszewie Lubuskim. Zamieszkały w Lubogoszczy. Jest mężem Marii i tatą dwójki dzieci. Prowadzi własną działalność w branży budowlanej.

Bardzo mocno mobilizuje mieszkańców Lubogoszczy w prace budowlano-remontowe w parafii. Dzięki jego zaangażowaniu podjęto budowę zakrystii, remont dachu oraz malowanie całego kościoła. Pełni bezinteresownie funkcję inspektora nadzoru przy inwestycjach parafialnych w Rybakach i Maszewie.

 

Leokadia Maj

Urodzona w roku 1934. Pochodzi z parafii Miłosierdzia Bożego w Żarach.

Od początku istnienia parafii czynnie uczestniczyła w tworzeniu wspólnoty parafialnej. Przez długie lata prowadząc parafialny sklepik wspierała finansowo budowę kościoła, dodatkowo sama dbała o czystość obrusów ołtarzowych i szat liturgicznych. Nadal troszczy się o wystrój kościoła szczególnie dbając o układanie kwiatów. W nowej parafii zakładała struktury Żywego Różańca, jest zelatorką jednej z nich i koordynatorką zaangażowania wszystkich Róż w życie parafii. Należy też do Trzeciego Zakonu św. Franciszka.

 

Janina Nowicka

Urodzona 2 stycznia 1938 r. w miejscowości Gruszka Duża. Mieszka w parafii Nawiedzenia NMP w Żaganiu. Żona Zenona i mama trójki dzieci: córki Elżbiety i dwóch synów kapłanów o. Jerzego (redemptorysta, zmarły w 2002 roku) i ks. Tomasza pracującego w naszej diecezji.

Od ponad 20 lat zaangażowana w dzieło Żywego Różańca, do którego należy 150 osób. Należy również do Wspólnoty Przyjaciół Paradyża propagując w parafii modlitwę o powołania kapłańskie i zakonne. Aktywnie działa w PZ Caritas oraz dba o wystrój kościoła parafialnego.

 

Helena Jagoda

Urodzona 2 sierpnia 1932 r. w Będnowie. Mieszka wraz z mężem Antonim w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze. Mama trójki dzieci: Mirosława, Małgorzaty i Piotra. Jest emerytowaną ekonomistką.

Od kilkunastu lat inicjuje różnego rodzaju działania na rzecz Radia Maryja i TV Trwam. Współorganizowała wiele transmisji radiowych i telewizyjnych w różnych parafiach miasta. Przez szereg lat, gdy była sekretarzem zespołu charytatywnego i parafialnej Caritas organizowała wypoczynek i posiłki dla dzieci z parafii oraz wiele pielgrzymek. Od 2008 roku jest poważnie chora. Swoje cierpienia ofiarowuje w int. Ojca św., Kościoła oraz za całe dzieło Radia Maryja.

 

Kazimierz Boch

Urodzony 3 marca 1949 r. w Zgorzelcu. Mieszka w parafii Wniebowzięcia NMP w Nowogrodzie Bobrzańskim. Jest mężem Krystyny i ojcem córki Barbary. Obecnie przebywa na emeryturze.

Od 47 lat bezinteresownie służy w parafii jako organista. Angażuje się również w wiele prac w kościołach parafii. Jest bardzo skromny i ofiarny, czym pociąga innych do współpracy.

 

Tadeusz Surynt

Urodził się 25 września 1960 r. w Zielonej Górze. Mieszka w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Koźli Kożuchowskiej. Żonaty, ma dwoje dzieci.

Należy do Rady Parafialnej. Z zawodu jest stolarzem i przez szereg lat świadczy wieloraką pomoc stolarską w pracach remontowo-budowlanych we wszystkich kościołach parafii. Wykonuje ławki, ołtarze, ambonki i elementy ozdobne także w innych parafiach.

 

Stanisław Łoziński

Urodził się 2 maja 1952 r. w Strzełkowie. Mieszka w parafii św. Michała Archanioła w Olbrachtowie. Jest mężem Danuty oraz tatą trzech synów: Piotra, Pawła i Konrada. Z zawodu jest technikiem budowlanym.

Od ponad 40 lat służy przy ołtarzu i jest opiekunem ministrantów. Od 20 lat opiekuje się kościołem w Olbrachtowie, od 6 lat współtworzy Radę Parafialną, a od 5 lat jest nadzwyczajnym szafarzem komunii świętej. Nie tylko sam jest zaangażowany w życie parafii, ale mobilizuje do tego innych. Tak było ostatnio m.in. przy remoncie kościoła filialnego w Piotrowie.

 

Zofia i Roman Borowscy

Oboje pochodzą z Wrocławia. Zofia urodziła się 15 stycznia 1958 r., a Roman 23 lipca 1958 r. Sakrament małżeństwa przyjęli 4 lipca 1981 r. Od 30 lat mieszkają w Żaganiu należąc do parafii Nawiedzenia NMP. Mają czworo dzieci: Krzysztof, Alicja, Joanna i Piotr.

Oboje od ponad 20 lat zaangażowani są w Ruchu Domowy Kościół (Oaza Rodzin). W latach 2006-2010 byli parą diecezjalną. Animowali tworzenie wspólnot Domowego Kościoła w wielu parafiach diecezji. Małżonkowie należą do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Zaangażowani czynie w budowanie dobra duchowego i materialnego parafii, dla swojej rodziny są wzorem chrześcijańskiego życia.