Piłsudski w gimnazjum

Katarzyna Buganik

publikacja 16.11.2012 14:36

Szkolny konkurs plastyczny w Gimnazjum nr 3 im. Józefa Chełmońskiego w Zielonej Górze „Droga do wolności” rozstrzygnięty. Nagrody wręczono 16 listopada na patriotycznym apelu.

Konkurs patriotyczny Konkurs patriotyczny
– Uczestniczyłam w warsztatach, na których się wiele dowiedziałam. Dziś cieszę się, że zostałam wyróżniona – mówi gimnazjalistka Kinga Kulczyc
Katarzyna Buganik/GN

O tym, że patriotą jest się zawsze, a nie tylko 11 listopada, wiedzą uczniowie Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze, którzy wraz z nauczycielami w czasie całego roku szkolnego realizują patriotyczne przedsięwzięcia. Jednym z takich zadań były plastyczno-patriotyczne warsztaty. 17 gimnazjalistów przez cały październik uczestniczyło w zajęciach poświęconych Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Spotkania odbywały się w bibliotece szkolnej i były prowadzone przez nauczycielki Danutę Dworakowską i Alicję Mokras. – Celem warsztatów było przybliżenie uczniom postaci Marszałka Piłsudskiego i jego roli w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Uczniowie poznawali fragmenty historii na podstawie książek i archiwalnych fotografii – wyjaśnia Danuta Dworakowska.

Wśród uczestników konkursu nagrodzono 10 uczniów. Miejsce pierwsze zajęła Kamila Piskorska, drugie: Martyna Moroz i Wojciech Białowąs, a trzecie Irena Kulczycka. Wyróżnieni zostali: Dominika Bugała, Kinga Kulczyc, Mateusz Uznański, Daria Woźniak, Patrycja Józefowska i Kuba Władyko. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody książkowe.

Różnorodne prace konkursowe, wykonane rozmaitymi technikami przybliżają postać Józefa Piłsudskiego i za pomocą ujętych w pracach symboli wyrażają idee wolnościowe. – W mojej pracy wykorzystałam biało-czerwoną serpentynę, która symbolizuje zawiłe drogi Polaków. Przedstawiłam też serce w barwach narodowych, które oznacza miłość do Ojczyzny – mówi Irena Kulczycka.

Podczas apelu wręczono nagrody i pamiątkowe dyplomy. Uczniowie wysłuchali również programu artystycznego poświęconemu odzyskaniu niepodległości oraz złożyli kwiaty pod tablicą i dębem pamięci poświęconym Mieczysławowi Jeleńskiemu zamordowanemu w Charkowie w 1940 roku. Gościem honorowym apelu był pułkownik Henryk Karliński, który wyraził ogromna radość ze spotkania z młodzieżą.