Dziedzictwo Jana Pawła II kluczem

Krzysztof Król

publikacja 22.01.2013 00:03

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein w Zielonej Górze trwa kolejna edycja spotkań publicystyczno-naukowych. W tym roku tematy koncentrują się wokół Soboru Watykańskiego II. 21 stycznia odbyło się kolejne spotkanie.

Salon Myśli im. Edyty Stein Salon Myśli im. Edyty Stein
Gościem spotkania był ks. dr Robert Skrzypczak z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie
Krzysztof Król / GN

Salon Myśli to cykl wykładów otwartych organizowany przez Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. E. Stein w Zielonej Górze we współpracy ze Stowarzyszeniem „Civitas Christiana”. – Celem salonu jest propoagowanie myśli filozoficznej, teologicznej, a także socjologicznej czy też jakiejkolwiek innej dziedziny wiedzy, która podejmuje tematy z pogranicza Kościoła i świata – wyjaśnia ks. Andrzej Draguła, dyrektor IFT.

W tym roku akademickim organizatorzy z okazji ogłoszenia Roku Wiary oraz 50-lecia inauguracji Soboru chcą podjąć tematy związane z recepcją, nauczaniem, aktualnością Soboru Watykańskiego II. Gościem styczniowego spotkania był ks. dr Robert Skrzypczak z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, który jest autorem książki „Karol Wojtyła na II Soborze Watykańskim”. – Karola Wojtyła uczestniczył w całym Soborze Watykańskim II – przypomnia salonowy gość i dodaje: – Wojtyła bardzo chłonął sobór, a kiedy został papieżem z konsekwencją jak najwięcej z tego soboru wprowadzał w życie. Był przekonany, że nie wystarczy o tym wydarzeniu poinformować, ale wprowadzać soborowe nauczanie w życie.

Salonowy gość podkreślił, że Karol Wojtyła miał największy wpływ na „Konstytucję duszpasterską o Kościele”. – Miał duży wpływ na powstanie deklaracji o wolności religijnej, można powiedzieć, że był jednym ze współarchitektów dekretu o stosunku Kościoła do innych religii niechrześcijańskich. Miał także duży wpływ na powstanie dokumentu poświęconego apostolstwu świeckich i w ogóle roli chrześcijanina w Kościele. Ponadto wypowiadał się na wiele innych tematów jak m.in. małżeństwo i rodzina; rola twórców, pisarzy i ludzi kultury w ewangelizacji; a także odnowa liturgiczna z punktu widzenia przygotowania do sakramentu chrztu św. – wylicza prelegent.

Zdaniem ks. dr Roberta Skrzypczaka papieskie działanie i nauczanie można potraktować jako klucz do właściwego odczytania Soboru Watykańskiego II. – Na to zwrócił uwagę papież Benedykt XVI w pierwszym wywiadzie, którego udzielił telewizji polskiej. Powiedział, że całe dziedzictwo Jana Pawła II trzeba potraktować jako właściwą interpretacje soboru – zauważa salonowy gość.