Bogactwo różnorodności

ks. Marcin Siewruk

publikacja 30.09.2013 14:01

Uroczystości odpustowe były okazją do wspólnej modlitwy, ubogaconej obecnością chrześcijan z Kościołów: greckokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego.

Nieszpory ekumeniczne Nieszpory ekumeniczne
We wspólnej modlitwie psalmów wzięli udział: ks. proboszcz Paweł Bryk, pastor Dariusz Lik z Kościoła ewangelicko-augsburskiego i ks. Ernest Sekulski z Kościoła grecko-katolickiego oraz chrześcijanie różnych tradycji.
ks. Marcin Siewruk /GN

Święto patronalne kościoła p.w. św. Michała Archanioła zgromadziło na modlitwie mieszkańców parafii i wielu zaproszonych gości.  Po uroczystej Eucharystii, pod przewodnictwem wikariusza biskupiego ks. prałata Zbigniewa Kobusa, uczestnicy spotkali się na wspólnym obiedzie, przygotowanym  w obszernym namiocie na placu przy plebanii. Kolejnym punktem programu były uroczyste Nieszpory. – Jak wspominają najstarsi mieszkańcy, to pierwsze nieszpory w tym kościele od 30 lat – mówi ks. proboszcz Paweł Bryk. W Brójcach jest już tradycją, że w ważnych uroczystościach biorą udział chrześcijanie z innych wspólnot wyznaniowych, tym razem nie mogło być inaczej. W ekumenicznej modlitwie wzięli udział: pastor Dariusz Lik z Kościoła ewangelicko-augsburskiego z wiernymi, ks. Ernest Sekulski z Kościoła greckokatolickiego i parafianie z Brójec.

– Ze świątyni ma wypływać szerokim strumieniem woda życia, którą jest Jezus Chrystus i to on jest dla nas wszystkich bez wyjątku, życiodajna siłą – mówił w kazaniu ks. Lik. W uroczystościach odpustowych brał udział ekumeniczny chór z Karpacza, z pastorem Erwinem Pechem, działający przy świątyni Wang. Spotkanie różnych wspólnot chrześcijańskich, wielu kultur to nawiązanie do historii Brójec.

– W przeszłości miasto Brójce było przestrzenią przenikania się różnych tradycji – podkreślał w swoim wykładzie, wygłoszonym po Nieszporach, dr Marceli Tureczek. Nieszpory, wspólne śpiewanie psalmów jest odwołaniem się do jednego  źródła wszystkich chrześcijan, do Słowa Bożego. Któż jak Bóg jest tym, który łączy nas wszystkich.