Menora, Tora i macewy

Katarzyna Buganik

publikacja 07.11.2013 19:41

Zwoje Tory, fragmenty macew, świeczniki, balsaminki, lampki chanukowe, dokumenty i stare fotografie można od 7 listopada oglądać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Wystawę „Głogowscy Żydzi - z dziejów społeczności Żydowskiej od XIII do XX wieku”, otwarto podczas obchodów 75. rocznicy Nocy Kryształowej.

Wystawa o głogowskich Żydach Wystawa o głogowskich Żydach
Dziś w Głogowie nie ma Żydów. Tych, którzy przez 700 lat zamieszkiwali to miasto można zobaczyć na pamiątkowych fotografiach.
Katarzyna Buganik /GN

Ekspozycja prezentuje wiele fotografii przedstawiających nieistniejące dziś zabytki tj. głogowskie synagogi i domy modlitwy oraz przedstawicieli żydowskiej gminy. Pamiątek po głogowskich Żydach jest niewiele, dlatego ekspozycję stworzono z zabytków wypożyczonych m.in. z muzeów z Chrzanowa, Wschowy, Gliwic, czy Legnicy.

Celem wystawy jest prezentacja historii Żydów zamieszkujących Głogów oraz bogactwo ich religii i kultury. - Żydzi w Głogowie mieszkali przez 700 lat, od XIII wieku. Chociaż dziś nie mieszka tu żaden przedstawiciel tej społeczności, nie przetrwał też żaden żydowski zabytek, to nie znaczy, że należy o nich zapomnieć. To są losy i historia naszego miasta i trzeba o tym pamiętać - mówi Waldemar Hass, wicedyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Ciekawym elementem wystawy jest również prezentacja przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie, którzy od kilku lat kultywują pamięć o głogowskich Żydach, jak również współpracują ze szkołami z Izraela.