Zrób dobry uczynek

Krzysztof Król

publikacja 14.07.2014 14:46

Sytuacja w magazynie krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze nie wygląda dobrze. Niestety, latem mniej osób oddaje honorowo krew, a zapotrzebowanie na nią jest większe.

Zrób dobry uczynek Adresy placówek terenowych można znaleźć na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: www.rckik.zgora.pl Krzysztof Król /Foto Gość

– W niektórych przypadkach z przykrością informujemy lubuskie szpitale, że krew wydajemy tylko „ze wskazań życiowych”, co oznacza, że nie jesteśmy w stanie zapewnić jej do planowanych zabiegów operacyjnych – wyjaśnia Krzysztof Piwowarczyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze. – Obecnie w naszej stacji są zadowalające ilości krwi grup 0 Rh+ oraz B Rh+. Najbardziej odczuwamy brak krwi wszystkich grup z Rh-. Związane jest to z faktem, że w naszej populacji tylko 15 proc. ludzi ma krew z Rh ujemnym. Należy jednak pamiętać, że do tej pory nie udało się stworzyć syntetycznego zamiennika krwi i dlatego każda jej kropla jest na wagę złota.

Wakacje to okres, w którym spada liczba dawców odwiedzających punkty krwiodawstwa w całym kraju. – Związane jest to z większą mobilnością dawców podczas okresu urlopowego. Lato to czas odpoczynku i to na niego ludzie poświęcają czas. A jeśli dołożymy do tego wakacyjne rozluźnienie, nierzadko brawurę, to znowu mamy do czynienia ze zwiększoną liczbą wypadków, a tym samym – pacjentów. Dodając jeszcze osoby chorujące, wymagające leczenia krwią, w konsekwencji otrzymamy zwiększone zapotrzebowanie na jej składniki. Stąd też tak ogromne problemy polskiej służby krwi – tłumaczy pracownik RCKiK.

Pracownicy centrum przypominają, że godzina poświęcona na oddanie krwi może dosłownie uratować komuś życie. – To tylko 450 ml naszej krwi, która może dać nadzieję innym na lepsze jutro. Zapraszamy wszystkie chętne, pełnoletnie osoby do odwiedzin naszych oddziałów. Pamiętajmy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, spożyć lekki beztłuszczowy posiłek i wypić w przeddzień ok. 2 litrów płynu. Przed każdym oddaniem krwi jesteśmy konsultowani przez lekarza kwalifikującego, który rozwieje nasze wątpliwości dotyczące naszego stanu zdrowia. Warto wspomnieć, że każdy dawca na życzenie otrzyma od nas odpis swoich wyników badań, a regularne oddawanie krwi daje nam stały monitoring stanu zdrowia. Pamiętajmy, że krew to życie potrzebujących ludzi i to życie płynie w naszych żyłach.

Chętni do oddania krwi zgłaszać się też mogą od poniedziałku do piątku w punktach poboru w Zielonej Górze, Gorzowie, Międzyrzeczu, Sulęcinie, Żarach i Żaganiu.