Ku chwale ojczyzny

ks. Marcin Siewruk

publikacja 14.08.2014 22:10

Geneza obchodów Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia sięga do wydarzeń bitwy warszawskiej z 1920 r. i cudu nad Wisłą, czyli przełomowego zwycięstwa żołnierzy Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną.

Ku chwale ojczyzny Wyrazem żołnierskiego patriotyzmu jest sumienna służba i ciągła gotowość do poświęceń dla dobra ojczyzny ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Żołnierze Wielkopolskiej Brygady obchodzili uroczyście Święto Wojska Polskiego 14 sierpnia, ponieważ 15 sierpnia biorą udział w centralnych obchodach odbywających się w Warszawie. Świętowanie jest okazją do oddania czci orężu polskiemu i pełnej poświęcenia służbie żołnierzy. Na placu apelowym brygady w Międzyrzeczu dowódcy i żołnierze oraz zgromadzeni goście oddali hołd bohaterom batalii z 1920 r. i kolejnym pokoleniom Polaków, którzy przelali krew w walce o niepodległość i przetrwanie narodu.

– W tym dniu wspominamy naszych kolegów, którzy, służąc pod biało-czerwoną flagą w Iraku i Afganistanie, poświęcili to, co najcenniejsze – oddali swoje życie. Wspominamy chorążego Jarosława Maćkowiaka oraz sierżantów Pawła Poświata, Rafała Nowakowskiego i Szymona Sitarczuka – mówił płk Zenon Brzuszko, zastępca dowódcy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Uroczystość była okazją do wręczenia nominacji na wyższe stopnie wojskowe czynnym żołnierzom brygady i rezerwistom oraz odznaczeń i wyróżnień.

– Rocznica bitwy warszawskiej kieruje naszą uwagę na to, co w życiu państwa i narodu jest najważniejsze – na możliwość życia w niepodległym i suwerennym państwie. Dzisiaj, kiedy sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów pozostaje ciągle bardzo skomplikowana, w pełni uświadamiamy sobie, że niepodległość i suwerenność nie są nam dane raz na zawsze. My, żołnierze, musimy o nie dbać przez sumienne i pełne realizmu szkolenie, które przygotowuje nas do przyszłych, z pewnością niełatwych zadań. Dlatego nie może być miejsca w naszej brygadzie dla żołnierzy, którzy – zamiast przygotowywać się do działania zgodnie z przeznaczeniem – improwizują i dla poklasku urządzają efekciarstwo, gdzie pod zewnętrznym gestem kryje się tylko pustka. Należy z całą mocą podkreślić, że dla nas, żołnierzy, którzy mają szczęście służyć w wolnym państwie, ale w świecie nie wolnym od zagrożeń, prawdziwym wyrazem naszego patriotyzmu jest sumienna służba, ciągła gotowość do poświęceń dla dobra ojczyzny – mówił do żołnierzy płk Brzuszko.

Uroczystość w koszarach zakończyła defilada pododdziałów.