Klerycy, scena i ważne pytania

Krzysztof Król

publikacja 06.03.2015 20:15

Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu kończą pracę nad premierą przedstawienia "Dziecko Noego". Wystawią je 15 marca. Dziś zaglądamy na próbę do "Sceny nad pralnią".

Klerycy, scena i ważne pytania Próby odbywają się w "Scenie nad pralnią" Kl. Dawid Kowalkowski

Klerycki Teatr „Zdumienie” od kilku lat bierze czynny udział w obchodach Światowego Dnia Życia w Zielonej Górze. W tym roku zaprezentuje przedstawienie „Dziecko Noego” na podstawie powieści Érica Emmanuela Schmitta pod tym samym tytułem. To historia pełna wzruszeń, pokazująca wartość życia ludzkiego.

- To opowieść o katolickim księdzu, który ratuje żydowskie dzieci. Rzecz dzieje się w okupowanej Belgii. Jest to historia małego Josepha, który opowiada swoją historię z perspektywy dorosłego człowieka. W tej opowieści „ścierają się” dwie religie, ale katolicki ksiądz i żydowski chłopiec znajdują wspólny język - wyjaśnia reżyserka Kinga Kaszewska-Brawer, która opiekuje się paradyskim teatrem, a na co dzień jest aktorką Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze.

Sztukę przygotowuje ośmiu kleryków z II, III i V roku wraz z ks. Przemysławem Janickim. Pierwsze próby rozpoczęły się już w grudniu.

- W kole teatralnym przede wszystkim uczę się odpowiedzialności za to, co robimy i dla kogo to robimy. To także moja pasja, z którą od lat jestem związany, a także doskonały warsztat umiejętności. Jest to również dobra szkoła poznawania samego siebie oraz pracy w grupie dla Boga oraz na rzecz drugiego człowieka - wyjaśnia mówi kleryk Dariusz Korolik.

Przy spektaklu pomaga także kl. Dawid, który odpowiada za oświetlenie i dźwięk.

- Praca w teatrze daje mi zawsze wielką satysfakcję, bo czym byłby teatr bez oświetlenia czy muzyki? Teatr i estrada są pewną częścią mnie i cieszę się, że mogę realizować moją pasje również w seminarium - mówi kleryk Kowalkowski.

Pierwsza premiera kleryckiego teatru „Zdumienie” odbyła się w 2003 roku.

- Gramy głównie dla wspólnoty seminaryjnej. Wybieramy sztuki, które mocno wpływają na życie człowieka, ale niekoniecznie mają w przekazie coś stricte religijnego. Zawsze jednak stawiają ważne pytania - wyjaśniają klerycy.

Spektakl będzie można będzie zobaczyć 15 marca o 15.00 na deskach seminaryjnej „Sceny nad pralnią” w ramach niedzieli odwiedzin, a także 18 marca o 17.00 w Domu Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta w Gorzowie Wielkopolskim.

W ramach Dnia Życia teatr przedstawi spektakl 24 marca o 19.00 w Teatrze Lubuskim na dużej scenie.