Nuty pełne miłości

Krzysztof Król

publikacja 12.04.2015 18:26

"Wyśpiewaj miłosierdzie" - to hasło trzydniowych Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych o Miłosierdziu Bożym, które odbyły się od 10 do 12 kwietnia w Świebodzinie.

Nuty pełne miłości "Wyśpiewaj miłosierdzie" - to hasło trzydniowych warsztatów w Świebodzinie Krzysztof Król /Foto Gość

Warsztaty zorganizowała parafia św. Michała Archanioła w Świebodzinie. Ich celem była nie tylko nauka nowych pieśni.

- Jest to okazja, aby przybliżyć się do treści związanych z liturgią i muzyką kościelną. Wspaniałe utwory mają wprowadzić nas w przeżywanie Niedzieli Miłosierdzia Bożego - przypomina jedna z organizatorek Anna Wróblewska.

Nad stroną muzyczną sprawowali pieczę znani muzycy: Hubert Kowalski i Piotr Pałka, którzy mają na swoim koncie wiele ważnych osiągnięć, jak m.in. oprawę liturgiczną wizyty papieża Benedykta XVI w Polsce czy prowadzenie muzyczne liturgii podczas kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej w Rzymie.

- W trakcie tych warsztatów pracujemy nie tylko nad tym, aby utwory liturgiczne pięknie brzmiały, ale też były wykonywane z wiarą - wyjaśnia Hubert Kowalski.

- Najcenniejsze jest, jeśli ludzie posługujący w Kościele odkryją, że ta posługa może być wykonywana jako akt wiary. Jeśli coś takiego się dokonuje, to później nie przychodzą tylko ładnie zaśpiewać w kościele, ale są w nim przede wszystkim dlatego, aby się modlić. A to, że mają talenty i mogą posłużyć innym, to tak naprawdę jeszcze mocniej przekłada się na przeżywanie tej liturgii przez cała wspólnotę. Wierni słyszą, jak ktoś modli się tym co śpiewa. Oczywiście to zależność, która nie dotyczy tylko muzyki, ale wszelkiej posługi w kościele - dodaje.

O strawę duchową zatroszczył się ks. Janusz Bremobr, który na co dzień jest proboszczem w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu. Wspomagała go s. Olimpia Bojarska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Kalisza.

- Ten dar miłosierdzia, który Pan Jezus nam ofiarowuje jest też nam zadany. Dzięki doświadczeniu przebaczenia ze strony Boga różnych naszych słabości, na co dzień łatwiej przyjmować nam słabości drugiego człowieka. Oczywiście na początku się denerwujemy, ale później przychodzi łaska rozważania co jest przyczyną tego, że ktoś nas tak, a nie inaczej potraktował - mówi s. Olimpia.

- Jeśli człowiek obdarza nas jakąś formą nienawiści, to najczęściej jest osobą, której brakuje miłości. Dlatego odpowiadajmy na zło, miłością i miłosierdziem - dodaje.

W warsztatach uczestniczyło prawie 80 osób z różnych stron diecezji i nie tylko.

- Jestem tu, bo chcę nauczyć się nowych pieśni o miłosierdziu Bożym - przyznała Alicja Pitak ze Świebodzina.

- Nauczyłam się trochę czytania z nut i prawidłowego śpiewania. Poznałam nowe pieśni. Dzięki tym warsztatom można bardziej odkryć miłosierdzie Boże - mówi Zofia Gromiec z Sulechowa.

- Jestem tu bo wspólne granie i śpiewanie na chwałę Pana Boga to ogromna radość. Połączenie warsztatów i modlitwy jest bardzo ciekawe, bo dzięki temu możemy bardziej zrozumieć treści, o których śpiewamy - tłumaczy Marta Gołębiewska z Ostrołęki.

Na zakończenie warsztatów ich uczestnicy spotkali się na Koronce do Miłosierdzia Bożego i Mszy św., po której odbył się koncert finałowy. Łącznie z muzykami wystąpiło w nim prawie 100 osób.