Zapatrzeni w ikonę

ks. Marcin Siewruk

publikacja 09.05.2015 08:43

Próbę i szansę odkrywania tajemnicy ikony zaproponowali organizatorzy spotkania w Międzyrzeckim Muzeum im. Alfa Kowalskiego.

Zapatrzeni w ikonę Patrząc na ikonę wchodzimy w relację, ona również patrzy na nas ks. Marcin Siewruk /Foto Gośc

– Patrzymy, oglądamy ikonę, ale przede wszystkim ikona patrzy na nas. Symbolika napisanej ikony wyrywa nas z tego świata i przenosi na pogranicze. To od nas zależy jak znajdziemy się w tej sytuacji, jak się do tego wyjątkowego etapu historii zbawienia, który bezpośrednio nas dotyczy odniesiemy. Ostatnim etapem spotkania z tajemnicą ikony jest kontemplacja, zanurzenie w tajemnicy, darze Boga wobec każdego z nas – mówił podczas prelekcji ks. Ernest Sekulski z greckokatolickiej parafii im. Cyryla i Metodego w Międzyrzeczu.

8 maja sale muzealne zatętniły życiem, osoby zainteresowane sztuką bizantyjską i ikonografią miały szanse wysłuchać interesujących prelekcji zaproszonych gości: dr Barbary Gawęckiej z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ks. Ernesta Sekulskiego, Pawła Napierały z Muzeum Narodowego w Poznaniu, obejrzeć wystawę ikon ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, osobiście spotkać się z tajemnicą pisanych ikon, stawiających odbiorcę na pograniczu świata Stwórcy i stworzenia.

– Chętnie odwiedzam nasze muzeum, ale dzisiejszy temat zainteresował mnie w sposób szczególny. Od dawna interesuję się sztuką pisania ikon, ich głęboką symboliką. To niezwykłe popołudnie i wieczór, okazja do obejrzenia wystawy, miłych spotkań i rozmów w przerwach między prelekcjami – powiedziała Teresa Stoińska z Międzyrzecza.

W kuluarach uczestnicy Bizantyjskiej Nocy Muzeów byli poczęstowani przekąskami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich z Nietoperka, od lat współpracującego z międzyrzeckim muzeum.