Upamiętnili Ukraińców sprawiedliwych

Katarzyna Buganik

|

GOSC.PL

publikacja 22.05.2015 17:18

Uroczystość uhonorowania sprawiedliwych Ukraińców zamordowanych przez UPA za pomoc okazaną ofiarom banderowskiego ludobójstwa odbyła się 22 maja w Żarach.

Ku pamięci sprawiedliwych Ku pamięci sprawiedliwych
Tablica upamiętnia sprawiedliwych Ukraińców zamordowanym przez zbrodniczą Ukraińską Powstańczą Armię, którzy udzielali pomocy Polakom, Żydom, Ormianom, Rosjanom, Węgrom, Czechom, Słowakom, Cyganom - ofiarom banderowskiego ludobójstwa
Katarzyna Buganik /Foto Gość

– Inspiracją do upamiętnienia sprawiedliwych Ukraińców była dla mnie i mojego brata, opowieść naszej babci Antoniny, która wraz ze swoim dwuletnim synkiem Stasiem, a naszym ojcem, cudem uniknęła śmierci z rąk UPA. Przeżyła dzięki starszemu Ukraińcowi, który ostrzegł ją przed nadchodzącymi nacjonalistami i mordem – mówił podczas uroczystości Krzysztof Kopociński, dr n. med. 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach i jeden z pomysłodawców uroczystości.

– Wśród Ukraińców znaleźli się ludzie, którzy potrafili zachować człowieczeństwo, narażając własne życie. Dzisiejszą uroczystością pragniemy oddać hołd pomordowanym i zaapelować do współczesnych władz Ukrainy o zaprzestanie haniebnego procederu heroizacji ukraińskich zbrodniarzy wojennych – dodał.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w intencji ofiar banderowskiego ludobójstwa w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po Eucharystii odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą sprawiedliwych Ukraińców.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele narodów mordowanych przez Ukraińców, m.in. Rosjan, Żydów i Polaków. Byli też m.in. przedstawiciele towarzystw kresowych, kompania honorowa Wojska Polskiego, duchowni, poczty sztandarowe z żarskich szkół i instytucji oraz władze miejskie i mieszkańcy Żar.

– Dzisiejsza uroczystość to znak pamięci i hołd dla zamordowanych przez banderowców, i dla sprawiedliwych Ukraińców, którzy ratowali Polaków w imię lojalności i wiary – mówiła Małgorzata Gośniowska–Kola, prezes stowarzyszenia Huta Pieniacka ze Wschowy.

Po odsłonięciu tablicy w Muzeum Kresowym odbył się panel dyskusyjny, pt. „Różne aspekty ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów”.