Uważaj oszust!

ks. Marcin Siewruk

publikacja 09.06.2015 22:15

Policjanci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Zielonogórskiego przygotowali 9 czerwca konferencję „Przestępcze wykorzystywanie osób starszych”.

Uważaj oszust! Konferencja „Przestępcze wykorzystywanie osób starszych” w Zielonej Górze ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Osoby starsze mają w sobie dużo zaufania do drugiego człowieka i potrzebę bliskich relacji z najbliższymi. Niestety bardzo często dzieci i wnuki mają tyle różnych zajęć i obowiązków, że kontakty z rodzicami, czy dziadkami są bardzo ograniczone. Bezwzględni przestępcy, oszuści bazują na tych deficytach i wykorzystują je z zimną krwią. Osoby starsze bardzo często stają się ofiarami wyłudzeń, ponieważ za wszelką cenę chcą pomóc „dzieciom”, czy „wnukom” w potrzebie, w ten sposób nadrabiając brak bliskich relacji, nie sprawdzając autentyczności i wiarygodności „legendy” przedstawianej przez oszustów. – Oszukane osoby często nawet nie powiadamiają najbliższych, policji, ponieważ wstydzą się, że okazały się naiwne, że zareagowały bardzo emocjonalnie – powiedział na rozpoczęcie konferencji prof. Zbigniew Izdebski.

Tworząc program prewencyjny skierowany do osób starszych policja szczególnie zwraca uwagę, aby pielęgnować systematyczne kontakty rodzinne, żeby odwiedzać osoby starsze, regularnie dzwonić. Seniorzy namawiani są do rozmów z sąsiadami. Warto też pamiętać, że jeśli nawet zrobi się coś nierozsądnego, to natychmiast należy o tym opowiedzieć bliskim bądź przyjaciołom. Kolejną bardzo ważną zasadą przydatną dla osób starszych jest reguła – jeżeli czegoś nie rozumiem, nie podpisuję żadnych umów, nie wpłacam pieniędzy i proszę osobę zaufaną o radę.

Skala problemu dotyczącego oszustw osób starszych w województwie lubuskim to 24 oszustwa w roku 2013 i podobnie w roku 2014. Straty finansowe kształtowały się w 2013 r. na poziomie 223000 zł a w 2014 r. na poziomie 210500 zł.

Osoby starsze, chociaż tutaj granica jest bardzo płynna i zależy od indywidualnych predyspozycji, podobnie jak osoby w innych etapach życia potrzebują bliskości, bezpieczeństwa, niezależności. – W społeczeństwie powinniśmy przeciwdziałać negatywnym stereotypom i uprzedzeniom wobec seniorów a jednocześnie minimalizować lęk przez własnym starzeniem, brakiem akceptacji procesów starzenia się człowieka. Należy edukować młode pokolenie aby dostrzegało ludzi starszych i doceniało ich kompetencje, i doświadczenie – mówiła dr Dorota Niewiedział.

– Zapamiętajmy! Pracownicy instytucji państwowych nie odwiedzają nikogo w domach. Dlatego nie wpuszczajmy obcych podających się za pracowników NFZ, Pomocy Społecznej, inkasenta, czy przedstawiciela Unii Europejskiej do domu, czy mieszkania. Złodziej chce dostać się do środka, żeby ukraść pieniądze lub kosztowności. Nigdy nie pokazujmy miejsca, gdzie przechowujemy gotówkę, czy biżuterię. Nigdy nie dajmy się zwieść i nie przekazujmy żadnych banknotów w celu spisania ich numerów – mówiła podinsp. Małgorzata Barska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

Pomysłowość i perfidia oszustów nie mają żadnych granic, ciągle wymyślają nowe metody manipulacji, na „wnuczka”, „na policjanta”, „na prokuratora”. – Jeśli odbieramy telefon z prośbą o pieniądze - rozłączamy się natychmiast. Dzwonimy do kogoś z rodziny i szukamy potwierdzenia, że potrzebują pieniędzy. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie przekazujemy pieniędzy obcym osobom. Nie wpłacamy gotówki na podane konto - nawet jeśli rzekomo dzwoni „policjant” lub „prokurator” – ostrzegała inspektor Barska.