Zaśpiewali na jej imieniny

Katarzyna Buganik

publikacja 22.11.2015 15:39

XIV Przegląd Piosenki Religijnej "Cecyliada" odbył się 21 i 22 listopada we Wschowie. W muzycznym spotkaniu wzięło udział około 400 osób, w tym 22 zespoły i dwóch solistów.

Cecyliada Cecyliada
"Witaj Duchu Święty", "Wszyscy ludzie", "Jesteś życiem mym" - te piosenki zaśpiewała grupa "Jedyny kierunek" z Głogowa
Katarzyna Buganik /Foto Gość

- To nie jest konkurs, tylko przegląd, dlatego każdy z wykonawców otrzyma pamiątkowy dyplom i statuetkę. Jest wiele osób, które na co dzień śpiewają, ale nie mają gdzie zaprezentować swoich umiejętności. „Cecyliana” jest okazją do pokazania się, wystąpienia na prawdziwej scenie, przed dużą publicznością - wyjaśnia Franciszek Bryjak, wiceprezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej we Wschowie.

W przeglądzie Wzięli udział wykonawcy w różnym wieku - od przedszkolaków do seniorów.

- To nasza trzecia „Cecyliada”. Przyjeżdżamy, by się zaprezentować i pokazać efekty naszej pracy, bo na co dzień tworzymy scholę i śpiewamy w kościele - mówi  Ewa Dąbrowska z zespołu „Jedyny kierunek” z parafii pw. św. Wawrzyńca w Głogowie.

- Co roku mamy radość śpiewać podczas „Cecyliady” dla Pana Boga. Uczymy dzieci treści religijnych i piosenek, by dzieci żyły wartościami religijnymi, i by w kościele poprzez śpiew brały czynny udział. Dzieci poznają świętych, dziś św. Cecylię, a w najbliższym czasie św. Andrzeja i św. Mikołaja, po to, by w życiu brały z nich wzór - dodaje s. Danuta Napierała, opiekunka grupy pięciolatków „Biedronki” z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek we Wschowie.

Przegląd, który odbył się w Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie, zorganizował POAK z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Św. Cecylia urodziła się na początku III wieku. Jako chrześcijanka złożyła ślub czystości i pomimo, że zmuszono ją do małżeństwa z ówczesnym poganinem Walerianem, nie tylko nie złamała ślubu, lecz jeszcze nawróciła swego męża i jego brata, Tyburcjusza. Wszyscy troje ponieśli śmierć męczeńską przez ścięcie. Ich śmierć jest datowana na okres panowania Aleksandra Sewera.

Cecylia jest patronką muzyki kościelnej, chórzystów,lutników, muzków, organistów i zespołów wokalno-muzycznych.