Potwierdzenie ogniska ptasiej grypy w Gliniku

ks. Marcin Siewruk

publikacja 14.12.2016 21:03

W oddalonej o 2 km od Deszczna fermie indyków w Gliniku wykryto wirus H5N8. W strefie zagrożenia, w 44 fermach znajduje się ok. 720 tys. indyków, kaczek i kurczaków. Ptasia grypa nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Potwierdzenie ogniska ptasiej grypy w Gliniku Cyklicznie, co dwie godziny maty nasączane są sodą kaustyczną. Na dobą, przy każdej macie zużywa się ok. 500 litrów substancji dezynfekującej ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Lubuski urząd wojewódzki zapewnia, że zlokalizowanie drugiego ogniska ptasiej grypy w gminie Deszczno nie spowoduje kolejnych utrudnień dla mieszkańców i hodowców. Stwierdzenie obecności wirusa H5N8 na fermie w Gliniku spowodowało zmianę obszaru strefy zapowietrzonej. - Nie rozkładamy na razie dodatkowych mat, dezynfekcyjnych na drogach. Jedną z mat przesunęliśmy w okolice konkretnej fermy - powiedziała Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzeczniczka wojewody lubuskiego.

Konsekwencją obecności wirusa ptasiej grypy na fermie w Gliniku będzie utylizacja całego stada, 37 tys. indyków.

Maty dezynfekcyjne, które pojawiły się w Deszcznie od 5 grudnia, od momentu wykrycia pierwszego ogniska ptasiej grypy, są co dwie godziny nasączane specjalną substancją dezynfekującą, sodą kaustyczną. Samochody wjeżdżające i wyjeżdżające ze strefy zagrożenia, przejeżdżając przez matę dezynfekują koła, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Kierowcy powinni przejeżdżając przez  matę zachować odpowiednią prędkość 5 km/h, żeby dokładnie zdezynfekować koła pojazdu.