Zaproszenie do wspólnoty

ks. Marcin Siewruk

publikacja 26.02.2017 09:16

Głównym tematem Paradyskich Dniu Duszpasterskich, które odbyły się 24 i 25 lutego w seminarium duchownym, było omówienie diecezjalnego programu formacji do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej.

Zaproszenie do wspólnoty Bp Tadeusz Lityński odpowiadał na pytania księży dotyczące diecezjalnego programu formacji do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Konwentowi, który był okazją dla kapłanów pracujących w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej do wspólnej modlitwy i spotkania formacyjnego przewodniczył bp Tadeusz Lityński. W ramach konferencji ascetycznej, podejmującej tematykę "Współczesnych zagrożeń duchowych" zostały sprecyzowane główne niebezpieczeństwa i sposoby ich przezwyciężenia. - Odkryjmy siłę naszego kapłaństwa! Bracia możemy zmienić nasz kraj, możesz zmienić oblicze swojej parafii, miasta, czy wioski, bo jest z nami Chrystus! Potwierdź moc, tego co Bóg nam dał przez święcenia, co jest w Kościele, co jest piękne w Ewangelii. Musimy na co dzień konfrontować się  ze złem i ogłosić zwycięstwo Jezusa Chrystusa. To jest bardzo ważne, abyśmy odkryli wspólnotę z Jezusem - powiedział ks. Przemysław Sawa, egzorcysta i dyrektor Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji w Bielsku-Białej.

W panelu dyskusyjnym poświęconym programowi formacji do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, podkreślono, że głównym przesłaniem wydania diecezjalnych instrukcji było ujednolicenie formy katechezy przedchrzcielnej, realizowanej dotychczas w każdej parafii,  w zróżnicowany sposób. Kolejnym czynnikiem było dostosowanie katechezy współczesności. Ostatnia instrukcja bp. Wilhelma Pluty została wydana przed 38 laty, a sytuacja wiernych zmieniła się zasadniczo.

- Głównym miejscem katechezy jest parafia, wspólnota. Warto podkreślić, że zasadniczym odbiorcą katechezy powinien być człowiek dorosły. Poświęcamy bardzo dużo wysiłku katechezie szkolnej, ale bez wkomponowania w proces katechetyczny rodziców, nie osiągniemy zadawalających efektów - mówił ks. Wojciech Lechów, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej.