Zielone światło w walce z rakiem

ks. Marcin Siewruk

publikacja 12.04.2017 13:47

W gorzowskim Szpitalu Wojewódzkim rozpoczęła się 12 kwietnia dawno oczekiwana budowa Ośrodka Radioterapii. Łączny koszt inwestycji to ponad 60 mln złotych.

Zielone światło w walce z rakiem Inauguracja budowy Ośrodka Radioterapii w Gorzowie Wlkp., dokumenty podpisali Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego oraz zarząd szpitala. ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Ośrodek Radioterapii, jeden z najważniejszych projektów budowlanych w regionie lubuskim, zostanie oddany do użytku lekarzy i pacjentów w połowie 2018 r. Całkowita powierzchnia budynku będzie wynosić 5,5 tys. metrów kwadratowych. Budowa ośrodka była konieczna, ze względu na najgorszą dostępność do usług onkologicznych w kraju.

– Jesteśmy w wielkiej lubuskiej rodzinie i wysiłki ze wszystkich stron mają poprawić warunki leczenia chorych na nowotwory. Chciałbym odnieść się do wydarzenia, które mną bardzo mocno wstrząsnęło i dotknęło. 11 lutego, w Światowym Dniu Chorych, miałem okazję być w gorzowskim szpitalu. Byłem z chorymi a kaplicy, ale odwiedziłem również oddział hematologii. Ku mojemu zaskoczeniu, zobaczyłem korytarz wypełniony łóżkami. To nie jest komfortowa sytuacja. W rozmowie z pacjentami dało się usłyszeć wielką nadzieję i dostrzec w oczach chorych wielkie pragnienie, aby być zdrowym. Dlatego bardzo się cieszę, że wielki, wspólny wysiłek w lubuskiej rodzinie pomoże chorym w leczeniu. Chciałbym, żeby został uczyniony krok w kierunku „zdrowego” Lubuskiego, aby ludzie z regionu mogli doświadczać skutecznej pomocy – powiedział bp Tadeusz Lityński.

Powstanie Ośrodka Radioterapii w Gorzowie Wlkp. ułatwi Lubuszanom dostęp do leczenia chorób nowotworowych. Dotychczas mieszkańcy musieli korzystać z ośrodków w Poznaniu, Szczecinie i wielu innych miastach Polski. Warto podkreślić, że na budowę ośrodka czekają również mieszkańcy Barlinka, Choszczna i Dębna Lubuskiego. Dzięki radioterapii w Gorzowie Wlkp. pomoc osobom chorym na nowotwory, których ciągle przybywa, będzie skuteczniejsza. Ośrodek będzie składał się z oddziału radioterapii liczącego 25 łóżek oraz hotelu dla 26 osób, które wymagają radioterapii w trybie ambulatoryjnym, a miejsce zamieszkania uniemożliwia im codzienny dojazd na terapię. Serce ośrodka będą stanowiły dwa akceleratory liniowe, tomograf komputerowy, oraz pracownie: planowania radioterapii i fizyki medycznej.

– Samorząd Województwa Lubuskiego dotrzymał słowa i wypełnił zobowiązanie, że Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. będzie się rozwijał, a nie zwijał do poziomu powiatowego. Program rządowy Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych wpisał gorzowską radioterapię na mapę potrzeb. Jestem przekonana i „przy nadziei”, że pieniądze na sprzęt dotrą – mówiła Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.

W inauguracji inwestycji budowlanej, której wykonawcą jest Grupa Budowlana „Alstal”, wzięła udział minister Elżbieta Rafalska, lubuscy parlamentarzyści, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz samorządowcy. Ośrodek Radioterapii skupi w jednym miejscu wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym, poradnie: onkologiczną, onkohematologiczną oraz ginekologii onkologicznej.

– Najważniejsze w tej chwili jest spięcie finansowania inwestycji Ośrodka Radioterapii. W tym momencie ważne jest również zaangażowanie ze środków budżetu państwa. Jestem na gorących łączach z panią wiceminister zdrowia Katarzyną Głowalą, odpowiedzialną za Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, oraz po długich rozmowach z ministrem Konstantym Radziwiłem. Myślę, że są dwie drogi dojścia i skorzystania z zewnętrznych dodatkowych środków, albo środki Unijne, bądź wykorzystanie nowej procedury konkursowej, która będzie dostępna w 2018 r. Tak, czy owak o Gorzowie Wlkp., jako „białej mapie” w leczeniu i opiece onkologicznej w Ministerstwie Zdrowia jest pełna wiedza. Z całą pewnością nie będzie tak, że ta inwestycja nie będzie mogła liczyć na sfinansowanie zakupu dwóch niezbędnych do funkcjonowania akceleratorów – zapewniała minister Elżbieta Rafalska.