Obłóczyny i lektorat w Paradyżu

Krzysztof Król

publikacja 18.02.2018 23:34

Trzech kleryków III roku Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło 18 lutego posługę lektoratu i po raz pierwszy ubrało sutannę.

Obłóczyny i lektorat w Paradyżu Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu Krzysztof Król /Foto Gość

Liturgii w kościele Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu przewodniczył bp Adam Dyczkowski.

W dniu obłóczyn kandydaci do święceń przyjmują strój duchowny. W tym dniu przyjmują również posługę lektoratu. – Jako lektorzy są wezwani do głoszenia Słowa Bożego w czasie liturgii i w szeroko rozumianym Kościele. Swoją postawą mają pomagać innym w pogłębianiu ich wiary. Co prawda posługą głoszenia jest najpierw właściwym zadaniem biskupa, księdza i diakona, jednakże nowo ustanowieni lektorzy mają im w tym pomagać – wyjaśnia ks. Tadeusz Kuźmicki, ojciec duchowny.

– Przy ubieraniu stroju duchownego jest odmiana modlitwa: „Przyoblecz mnie Panie w nowego człowieka, który według Boga został stworzony w sprawiedliwości o świętości prawdy”. Klerycy przyjmując stój duchowny, zarówno dzisiaj jak i każdego dnia, ubierając go, ciągle na nowo, wyrażają swoją gotowość do stawania się nowym człowiekiem. Jest to zaproszenie do pewnej nowości swojego życia, którą to nadaje im Pan Bóg poprzez swoje codziennie nowe Słowo. Stąd pięknie łączą się te dwa wydarzenia: zewnętrzne przez strój i wewnętrzne poprzez lektorat – dodaje.

Alumni, którzy otrzymali strój duchowny i posługę lektoratu: Mateusz Dąbrowski z parafii  pw. Podwyższenia Krzyża św w Sulechowie, Konrad Jasiewicz z parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kolsku i Seweryn Szczotko z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Słońsku.

– Sutanna jest znakiem szczególnej przynależności do Boga oraz świadectwem obecności Chrystusa w świecie. Noszenie stroju duchownego wymaga ode mnie, aby moje życie świadczyło o tym, co szata, którą zakładam. To wielka odpowiedzialność, dlatego tym bardziej jestem wdzięczny za zaufanie, którym obdarzyła mnie Święta Matka Kościół – podkreśla kl. Mateusz Dąbrowski.

Wychowawcą III roku jest ks. Bogusław Grzebień.